| anonim_4396 a întrebat:

help, am o problema mare! am o pisica, de fapt pisoi.este de rasa birmaneza. o am de anul trecut.eu si mama o iubim foarte mult.problema nr unu este ca pisica este foarte rea.se urca si mananca din farfirii de pe masa, sare pe perdelele din geam, daca nu il lasi in camera cu tine zgarie usa, isi ascute ghearele in covor plus ca numai in pat vrea sa doarma si lasa par. ei bine, eu niciodata nu il las sa stea singur intr-o camera pentru ca cine stie ce mai face pe cand ma intorc.cu toate problemele astea totusi eu il iubesc, este pisica pe care mi-am dorit-o din totdeauna.mama cateodata vrea sa o dea spre adoptie, sau chiar sa o abandoneze crying. peste o saptamana vine tatal meu din Italia, el iubeste pisica, dar numai atunci cand doarme.am uitat sa mentionez ca pisica numai in casa cu noi sta.nu o las niciodata afara.noi stam la tara iar tata spune sa o las afara. avem o curte mare este spatiu destul pentru 100 de pisici nu una! dar nu pot sa o las afara pentru ca eu tot timpul l-am tinut in casa pe pisoi, el nu este obisnuit sa stea pe afara, mai exact, nu stie sa se fereasca de pericole, odata era sa-l calce o masina, iar atunci cand vede caini nici macar nu fuge!
oare ce sa fac! ai mei sigur imi vor "marita" pisica! nu stiu daca ati inteles toata povestea. daca da da-ti sfaturi! cum sa fac sa pastrez pisica? please, dau fundita!

P.S.de cele mai multe ori de la pisica asta iese si cu scandal, mama se cearta cu tata, tata se cearta cu mine eu ma cert cu mama help!

Răspuns Câştigător
| Emeraude a răspuns:

Pisica ta este in mod cert foarte rasfatata, daca i-ai fi impus anumite limite, daca ai fi invatat-o catusi de putin ce are voie sa faca si ce nu, nu se ajungea la situatia asta. Nu stiu ce varsta are pisica ta, dar s-ar putea sa o mai poti indrepta. Nu te mai lasa impresionata de capsorul bland, impune-te! Altfel nu vei reusi niciodata sa ai o pisica macar linistita, nu neaparat cuminte! Cand face cate-o prostie, spune-i "nu", "nu e voie", dai usor cu ziarul la fund, pedepseste-o. Si nu o mai rasfata atat, e normal ca din moment ce tu o lasi sa umble peste tot, sa faca mai tot ce vrea, nu te va asculta! In general pisicile sunt independente si tind sa faca, instinctual, cum vor, asa ca va fi mai greu sa dresezi o pisica, decat un caine, dar exersand, vei face progrese!
Mult succes! Daca insa nu se potoleste, este normal ca parintii tai sa vor sa o dea spre adoptie... daca vor face asta, asigura-te sa-i gasesti niste stapani ingaduitori, care sa te lase sa o vizitezi!
P. S.: Esti sigura ca are toate vaccinurile facute/este castrata? Daca nu este castrata de ex, este normal sa reactioneze astfel, am mai intalnit cazuri... consulta totusi un medic veterinar, succes!

1 răspuns:
| Zmeura a răspuns:

Pai icerca sa o dresezi cauta pe net cum sa dresezi o pisica, sau intreaba pe cineva daca stie cum se dreseaza o pisica. Daca asta nu merge incerca sa o obisnuiesti sa stea afara de ex invato sa fuga de caini ca sa stea afara.