| Laura_6991 a întrebat:

imi poate spune cineva cum se desfasoara examenele din timpul facultatii,(in ce interval de timp) si daca este greu? fundbig grin

1 răspuns:
| KarmaPolice a răspuns:

Nu exista o data anume la toate facultatile, ele se regeleaza in functie de program. In timpul anului scolar, exista asa numitele "partiale" care se dau pe la jumatatea semestrului, dar nu la toate materiile. Examenele de definitivare a notei, se dau in perioada de vara, numita "sesiune"( la fel, data difera de la facultate la facultate, unele sunt pe la incepututl lui iulie, altele pe la sfarsit). In cazul in care n-ai trecut acel curs, materie, mai poti reface anumite partialul sau examenul final (cel din sesiune) in toamna, adica la "restanta"(in restanta se mai pot da si alte lucrari, daca profesorul este binevoitor sa te ajute). Vei afla mai multe despre examene si punctaje daca te duci la primul curs. Acolo profesorul o sa va spuna mai multe.