| Andre27deea a întrebat:

imi puteti da si mie cat mai multe nume de strazi din bucuresti(dar sa fie nume de animale si plante ). Funda celor mai multe!

Răspuns Câştigător
| RomulusMilea a răspuns:

Lista de mai jos conţine nume de străzi din Bucureşti, cu denumiri de plante sau animale.

Ea a fost obţinută din lista tuturor străzilor din Bucureşti, luată de pe site-ul de la adresa de mai jos:

http://www.hartabucuresti.ro/lista-strazi-bucuresti

Lista este cea de mai jos, ţine-te bine (:-))))):

Abanosului, Acvila, Agudului, Albăstriţei, Albatrosului, Albinelor, Albiţei, Algelor, Alion, Aliorului, Alunului, Anasonului, Aninului, Arbustului, Ariniş, Arţarului, Bârsanei, Barza, Becaţei, Begoniei, Beică, Bibanului, Bondarului, Borceag, Bostanilor, Brădetului, Brădişului, Bradului, Brânduşelor, Brebenei, Bujorul Alb, Bujorului, Busuiocului, Buturugilor, Caisului, Calelor, Călifarului, Călţunaşi, Cameliei, Câmpul cu maci, Campul cu narcise, Canarului, Canepei, Căpriorilor, Cărăbuşului, Carpenului, Castanului, Cătinei, Cedrilor, Cerceluş, Chefalului, Chiparosului, Cicoarei, Cimbrişor, Ciocârliei, Cireşului, Ciuboţica cucului, Ciutei, Clopoţeilor, Coacăzelor, Cocorilor, Codalbiţei, Condorului, Cornişor, Cornului, Crăiţelor, Crapului, Crinului, Crizantemelor, Cucuruzului, Cuişoarei, Cununiţa, Degeţelului, Delfinului, Dihorului, Dropiei, Dudului, Elanului, Eretelui, Eucaliptului, Fagului, Fânului, Ficusului, Floare de colţ, Floarea-soarelui, Fluturilor, Fragilor, Frasinului, Garoafei, Garofiţei, Genţianei, Gherghina, Ghindei, Ghiocei, Ghiocului, Gladiolelor, Glicinelor, Gorunului, Grâului, Graurului, Greierului, Gutuilor, Herminei, Hortensiei, Hulubilor, Iederei, Iedului, Ienupărului, Ierbii, Inului, Irisului, Jepilor, Jirului, Lăcrămioarei, Lalelelor, Lămâiţei, Lămâiului, Lăstărişului, Lăstunului, Laurului, Lavandei, Leandrului, Lebedei, Leorda, Levănţică, Lianei, Libelulei, Licurici, Liliacului, Linului, Lobodei, Lopătarilor, Lucernei, Lupoaicei, Măceşului, Măcrişului, Macului, Măghiranului, Magnoliei, Mălinului, Mânzului, Mărgăritarului, Mărgeanului, Mărului, Măslinului, Meiului, Merilor, Mesteacănului, Mieilor, Mistreţului, Mohorului, Moscului, Murelor, Murgului, Nalbei, Nisetrului, Nucului, Nuferilor, Oiţelor, Orhideelor, Pajurei, Pălămidei, Palmierului, Paltinilor, Panselelor, Panterei, Păpădiei, Păpuşoiului, Parângului, Părului, Păstrăvilor, Pătlăginei, Păunilor, Pelinului, Petuniei, Pinului, Piperului, Pitulicii, Platanului, Plăticii, Plopului, Porumbelului, Potârnichii, Prepeliţei, Priboiului, Privighetorilor, Prunilor, Rândunelelor, Ricinului, Rinocerului, Roiniţa, Roşioarei, Salcâmilor, Salciilor, Salviei, Scaieţilor, Scoicilor, Scoruşului, Secarei, Sfeclei, Silfidelor, Smeurei, Smochinului, Socului, Şoimului, Somnului, Spilcuţei, Stânjeneilor, Stejarului, Ştiucii, Stufului, Sulfinei, Sunătoarei, Tămâioarei, Teiului, Toporaşi, Ulmilor, Verbinelor, Vigoniei, Violetelor, Viorele, Visinilor, Vrabiei, Vulturului, Zimbrului, Zorelelor

În total sunt 226 de denumiri de astfel de străzi, din totalul de 5043 de străzi, bulevarde, etc.

Sper să îţi fie de folos.

| Zariche a răspuns (pentru RomulusMilea):

Vezi ca majoritatea sunt incorecte!

| RomulusMilea a răspuns (pentru Zariche):

Salut, După cum am scris mai sus, numele acelor străzi au fost luate de pe site-ul:

http://www.hartabucuresti.ro/lista-strazi-bucuresti

Dacă informaţia de pe site este greşită, nu am de unde să ştiu. Lista străzilor cuprinde peste 5000 de străzi, am parcurs lista nume cu nume şi am marcat doar pe acelea care se referă la plante sau animale, folosind şi un dicţionar explicativ al limbii române, pentru că (din păcate) numele străzilor nu sunt scrise corect pe acel site, adică nu conţin diacriticile specifice limbii române (ă, ş, ţ, etc.).

Parcurgerea listei celor 5000 de străzi şi selectarea străzilor care corespund cerinţei a durat mai mult de 2 ore, you know...

Până la urmă, care este informaţia corectă, completă şi oficială, cea de pe Google, sau cea folosită de mine? Greu de spus.

3 răspunsuri:
| Zariche a răspuns:

Romulus vezi ca am cautat pe google si cam majoritatea sunt gresite!