| Shadowblah a întrebat:

In cateva luni ar avea loc majoratul meu, dar nu sunt sigur daca ar trebui sa-l fac. Majoratul pentru mine pare un plan (rezervare restaurant, invitați 50+ si îmbrăcați toți la 4ace) dar sunt unii care spun că poti iesi cu un grup restrâns de prieteni in oraș. Voi ce credeti? Este josnic sa faci o iesire normala in oraș sau trebuie sa faci toate acele "compromisuri" ca sa fii un om respectat in societate?

Răspuns Câştigător
| CaliforniaLA a răspuns:

Fiecare hotărăște dupa bunul plac, nu vei fi nerespectat in societate dacă nu iti faci majoratul, probabil doar pentru cei inchisi la minte, dar oricum, se intelege ca nu tuturor le place sa fie in centrul atentiei, sau nu au atâtea resurse, sunt sigura ca prietenii tai nu vor avea nimic de comentat, tine de alegerea ta. Si, cum ai spus si tu, e multa bătaie de cap si, nu cred ca merita. Nu spun ca nu e ok sa il faci, dar nici ca e convenabil

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Romanul pare un snob/prost, daca alege sa faca sacrificii ca sa-si distreze prietenii si sa faca fala, in loc sa se bucure personal de propria-i aniversare.
Prin occident, petrecerile oamenilor obisnuiti, se fac la restaurante modeste, baruri sau localuri de cartier, unde fiecare merge si-si plateste consumatia, iar la sfarsit platesc consumatia si celui sarbatorit. Nu se practica cadourile, doarece fiecare isi plateste portia si participa cu cativa dolari, la bautura si mancarea ta.
In felul asta, esti sarbatorit, iar tu nu cheltuii nimic.
Poti alege ca dupa petecere sa pleci intr-o vacanta de 2-4 saptamani, cu banii care i-ai da tu, daca ai platii cosumatia a 50 de persoane.
Dar dupa cum spuneam, snobismul, fala si prostia sunt inca la prezente masiv in tara si-i pacat de cei care aleg calea asta, ca nu se bucura de nimic, in plus bagandu-si pielea in datorii pe o buna bucata de vreme.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai depinde cati prieteni ai.
Poti sa faci si ceva restrans si mergeti la un restaurant, club ceva, si aia e.
Nu e musai sa inchiriezi restaurant.
Poti cauta un hotel spre exemplu, care are si restaurant, si rezervi mese acolo.

| Tonii_Tonii_1996 a răspuns:

Daca ai fost la majorate pana acum si ti ai facut ''obligatii'' sa le spunem asa, eu ti-as recomanda sa iti tii majoratul.
Eu de exemplu am fost la majorate si am pus bani si am cumparat cadouri si cand am implinit eu 18 ani am ales sa sarbatoresc cu un grup de prieteni destul de restrans la o cabana din afara orasului si am fost mai mult decat multumit de rezultat.