| DianusIoana a întrebat:

Buna! In iarna voi pleca in vacanta cu mama mea in Italia, regiunea Toscana. Cum parintii mei sunt divortati, voi avea nevoie de procura de la tatal meu care imi va permite sa ies din tara. Întrebarea este :daca procura este făcută la un notar in Romania, cand ma voi intoarce in tara va trebui sa o traduc in italiana sau cum se procedează?

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca esti minora, da, va trebuii procura notariala de la parintele care nu te insoteste (traduse direct in engleza), ca tatal accepta sa pleci cu celalalt parinte peste hotare.

| catusca a răspuns:

De obicei. Actele pentru părăsirea tarii se fac în engleza