| Mn24 a întrebat:

! Buna! In primul rand nu cred ca am incadrat bine intrebarea mea in categoria Adolescenti.dar sa lasam asta...Am 16 ani(fac in septembrie) si cred ca am ramas putin in urma cu scoala.
acum 2 ani plecat Din Romania in Germania neterminand clasa a 7 (am facut doar jumatate de semestru) am stat in Germania ceva timp fara scoala pana s.au rezolvat toate actele dupa aceea m.am inscris la scoala.
fiind intr-o clasa in care inveti limba germana... dupa anul asta am facut acelasi lucru urmand ca la anul sa fac clasa a 8 chiar daca eu nici nu am term.a 7(in Germania trebuie sa faci 2 ani cursuri ) problema e ca acum vreau sa ma intorc in tara.eu nu mi.am dorit sa ajung in Germania.dar fiind mama mea bolnava a trebuie pentru a urma un tratament bun si nu stiu ce sa fac... exista posibilitatea sa trec clasa a 8. chiar daca nu am term pe a 7(in Germania se putea lucrul asta) sau sa fac 2 ani in unul. sau nu stiu. exista cumva alte posibilitati? Sper ca v.am explicat cat de cat bine cat sa ma intelegeti.va rog ajutati.ma cu un sfat. sunt disperata imi doresc sa-mi term scoala dar fiind destul de mare e cam naspa. nrm acum treceam a 9. dar macar a 8 sa fiu.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu, nu poti trece clasa a VIII-a daca nu ai terminat clasa a VII_a inca. la inscrierea la scoala ai nevoei oricum de situatia scolara din Germania si probabil te vor baga din septembrie tot in clasa a VII-a.
Imi pare rau pentru tine, dar nu se poate face asemenea favoruri, este ilegal.

| Mn24 explică (pentru Violleta2022):

Mersi pentru raspuns...

| mudokins78 a răspuns:

Fără frecvenţă!

| Mn24 explică (pentru mudokins78):

Adica? sa dau doar tezele sau ce?