| davidyessro a întrebat:

Buna, inca o chestie. Sunt baiat, nu sunt gay laughing dar de fiecare data cand dau cu un baiat sau barbat mana mi-e rusine sau nu stiu cum sa dau mana cu dansul.

Răspuns Câştigător
| Reghqen a răspuns:

Nimic din ce ai scris are sens laughing
Mie sincer nu-mi pasa dacă aceea persoană e mai în vârstă sau nu, eu personal mereu am întins mână și am salutat primul, indiferent dacă aceea persoană este mai în vârstă sau nu.
Așa sunt eu, prietenos, și așa am fost învățat, să salut, să port mereu respect persoanelor ce sunt în fața mea, și sincer nu am avut niciodată probleme cu asta, cam toți m-au salutat și mi-au strâns mână la loc, fără să spună cineva ceva, din contra chiar suny bucuroși ca mai sunt persoane ce se comportă frumos și salută în mod educat.
Cum apuci apuci, nu contează cine întinde mână primul, iar faza cu strânsul ușor e valabil doar pentru domnișoare, cu ele normal ca o strângi ușor mână deoarece sunt mai sensibile, cu bărbații o strângi puțin pentru ca în general așa se face, ori ești bărbat ori nu, așa-i? laughing
Așa e, despre sărutare, îmbrățișare se aplică doar domnișoarelor în general, îmbrățișarea între bărbați e cam ciudată, doar în cazul în care nu vezi aceea persoană de foarte mult timp se aplică o îmbrățișare, dar în general fiecare persoană salută cum vrea și cum știe și cum e învățată.
Aici unde stau în IT bărbații se salută aproape toți sărutandu-se pe obraji laughing, ceea ce mi se pare ciudat mie dar na, personal prefer și îmi ajunge o strângere de mână bărbătească.

9 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Câți ani ai?

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Fă-o cu hotărâre, fii bărbat!winking

| CodrutElian1990 a răspuns:

Daca barbatul este mai in varsta, lasi sa intinda el mana mai intai. Daca nu o intinde, nu o intinzi nici tu.
Ii prinzi mana si o strangi usor. A strange mana puternic este lucru urat.
Cat despre sarutat, imbratisezi si saruti doar persoanele apropiate. O faci doar cu o atingere usoara a obrazului (daca o faci) sau lipirea obrazului de obrazul celuilalt. A trecut perioada cand rudele (barbati si femei) se sarutau pe buze).
Daca dai mana cu baietica tine, de ce sa-ti fie rusine? Ca il atingi? Nu trebuie.
Cat despre gay, sa stii ca sunt foarte multe persoane care au trasaturi homosexuale, care nu sunt homosexuali, nici macar bisexuali.

| davidyessro explică (pentru Reghqen):

Multumesc laughing)

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Reghqen):

Nu ai inteles pentru ca esti prea tanar sa intelegi si in scoli nu se mai predau bunele maniere.
A fi politicos inseamna sa respecti si bunele maniere.
1. Ai dreptate, cel tanar saluta primul pe cel mai in varsta, dar mana se intinde prima data de:
- persoana mai in varsta
- femeie
- gazda
- sef
2. La salut este invers: Primul saluta:
- cel mai tanar saluta pe cel mai in varsta
- barbatul saluta femeia
- o persoana singura saluta cuplul
- subalternul saluta pe sef
- elevul saluta pe profesor
- vizitatorul saluta gazda
Intr-un local intra si de asemenea din el iese primul barbatul.
Intr-un forum s-a ridicat problema: cine saluta primul daca subalternul este femeie si seful barbat. Tot aici cu cedarea locului in mijloace de transport. Raspunsul este fara echivoc.
Despre sarut, fiecare popor are obiceiurile lui. Daca iti spun ca pana in anii '90 atat femeile, cat si barbatii se sarutau pe gura, ce zici? Un asemenea sarut a existat intre Balaci si Boloni la un meci in anul 1990 si nu a comentat nimeni ca acum, cand daca un fotbalist ii atinge fundul unui coleg este considerat gest gay.
Eu nu am zis ca nu se strange mana celuilalt. Mana lasata flasca in mana ceuilalt inseamna desconsiderare. Eu am spus ca se strange usor, nu sa-i plesneasca degetele. Si stransoarea se face in functie de persoana cu care dai mana.

| Reghqen a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Nimic din ce ai scris are sens laughing
Mie sincer nu-mi pasa dacă aceea persoană e mai în vârstă sau nu, eu personal mereu am întins mână și am salutat primul, indiferent dacă aceea persoană este mai în vârstă sau nu.
Așa sunt eu, prietenos, și așa am fost învățat, să salut, să port mereu respect persoanelor ce sunt în fața mea, și sincer nu am avut niciodată probleme cu asta, cam toți m-au salutat și mi-au strâns mână la loc, fără să spună cineva ceva, din contra chiar suny bucuroși ca mai sunt persoane ce se comportă frumos și salută în mod educat.
Cum apuci apuci, nu contează cine întinde mână primul, iar faza cu strânsul ușor e valabil doar pentru domnișoare, cu ele normal ca o strângi ușor mână deoarece sunt mai sensibile, cu bărbații o strângi puțin pentru ca în general așa se face, ori ești bărbat ori nu, așa-i? laughing
Așa e, despre sărutare, îmbrățișare se aplică doar domnișoarelor în general, îmbrățișarea între bărbați e cam ciudată, doar în cazul în care nu vezi aceea persoană de foarte mult timp se aplică o îmbrățișare, dar în general fiecare persoană salută cum vrea și cum știe și cum e învățată.
Aici unde stau în IT bărbații se salută aproape toți sărutandu-se pe obraji laughing, ceea ce mi se pare ciudat mie dar na, personal prefer și îmi ajunge o strângere de mână bărbătească.

| Reghqen a răspuns:

O dai cu siguranță pe tine, cu hotărâre, te uiți în ochii lui serios și o strângi puțin, și îl saluți ca un bărbat smug

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Reghqen):

Pe buze?laughing

| Reghqen a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Îl saluți adică salut, saru'mana. laughing

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Reghqen):

Ai spune unei persoane salut este desconsiderare. Salut se foloseste pentru subalterni, colegi, persoane tinere. Aceasta formula se foloseste de regula in armata unde subordonatul saluta cu "Am onoarea sa va salut", iar seful cu "salut". Formula de respect este buna ziua (seara, dimineata). Unii mai intrebuinteaza si formula "Va salut". Este un fel melanj.