| anonim_4396 a întrebat:

incep prin a spune ca sunt o persoana timida rau de tot, introvertita, cu teama ca sunt judecata, criticata samd.sa va povestesc ceva: ieri am mers la un interviu de angajare si chiar in acel moment angajatii (tinerei cam de o varsta cu mine) erau in pauza, i-am simtit ca ma privesc si cu siguranta vorbeau de mine si din acel moment am smtit ca nu mai stiu sa umblu pur si simplu, aveam un mers ciudat (era si pietris si aveam tocuri nu foarte mari), imi batea inima foarte tare si ma gandeam sa ajung odata in birou sa scap de "chinul" asta. la intoarcere la fel, imi luam telefonul, cautam prin geanta, parca nu mai stiam ce fac, parca o luasem razna. ma urasc pentru fazele astea, nu stiu ce sa fac sa nu mai fiu timida, sa fiu indiferenta, curajoasa sa nu pun la suflet. precizez ca nu e prima data cand patesc asa, mi se intampla si la liceu, sau pe drum cand trec pe langa diverse gasti...nu stiu de ce dar ma simt mai bine printre persoane mai in varsta care stiu ca nu comenteaza pe la spate, sunt mature si nu fac misto, ca... tinereii. daca intelegeti ce vreau sa zic. singurul lucru bun e ca am luat postul. vreau sa ma schimb si nu mai stiu ce sa fac. am 22 de ani. astept niste sfaturi mature, nu misto-uri. va multumesc.

2 răspunsuri:
| ForeverWarrior a răspuns:

Uite eu am 18 ani dar cred ca pot sa te sfatuiesc umpic.Si eu sunt timid, si asa cum ai spus si tu mai ales pe langa grupurile de oameni sau intr-o incapere cu oameni necunoscuti.Nu stiu in ce forma fizica esti sau daca faci sport dar eu zic sa faci un pic de sport zilnic pentru ca mai scapi din tensiune.Eu am fost foarte, foarte timid cand am intrat la liceu, dar acum a mai trecut timiditatea.Treaba e ca eu ma puneam(si inca ma mai pun)in situatii inconfortabile de exemplu sa intreb cat e ceasul pe o fata de varsta mea, acum lucrurile de genu nu mai is grele pentru ca le-am exersat iar si iar, si poate va iesi si prost dar avantaju e ca nu te cunoaste nimeni.Eu vreau neaparat sa scap de timiditate si e necesar sa scap pentru ca ce mi-am propus sa fac in viata asta e urias si timiditatea nu are loc.Iti urez si tie sa scapi de timiditate si sa realizezi tot ceea ce iti doresti si daca mai vrei sa ma mai intrebi ceva da-mi un mesaj la privat.

| PainMax1985 a răspuns:

Incearaca sa gandesti pozitiv poate te laudau nu te criticau, chiar daca fac misto, cum zici tu, la noul loc de munca cel mai bine este sa ripostezi sau sa tratezi mistourile sub forma de gluma, totul e un joc nu o lua prea personal.