| Lilia2621 a întrebat:

Ma aflu in Spania de 2 saptamini, si peste o saptamana merg la scoala, unde voi invata obiectele in spaniola. As vrea sa invat limba dar nu stiu cum. Ajutati-ma. Cei care sunteti in Spania, cum ati invatat limba si in cit timp?

4 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Eu prima data cand am intrat la liceul din Spania stiam cateva cuvinte pentru ca cu parintii mei mai vorbisem spaniola pe timp de vara, si cu colegii le mai faceam semne, mai schimbat cateva cuvinte si in 2 luni maxim am prins limba la perfectie.

| PatyKan a răspuns:

La inceput, te poti uita la filme, desene sau emisiuni in lb spaniola.
Apoi, ar fi bine sa ai cu cine sa vb putin in spaniola asta te-ar ajuta mult.
Nu iti face multe griji din cauza asta, ca profesorii vor fi intelegatori si te vor ajuta. Depinde si in ce zona a Spaniei esti... Eu am stat in Cataluña 2 ani, dar acolo se vb mai mult catalana si castellana e mai putin folosita. Pt cei care nu stiam sa vb catalana, s-a facut o clasa "Aula d'acollida" unde ne-au dat fise, am facut mai multe ex, ne-au explicat si incet, incet am inceput sa ma "prind". Dupa cateva luni, deja intelegi lb, nu e chiar asa greu cum parewinking
La inceput va fi un pic ciudat, dar nu te lasa intimidata de nici un coleg, nici nu te supara daca nu va merge totul bine din prima.
Succes! happy

| Apy a răspuns:

Este cursul de pe http://www.livemocha.com/ unde poti invata ori ce limba + ca la soala si la elevizor cand te uiti la desene mai inveti cuvinte ca daca sti si la noi dau aceleas desene ei si iti mai amintesti cum zicea in romana.pe site poti sa incepi ca nestiutor iti alegi e ex spaniola si intr-o parte iti arata si in ro
succes :* sper cA te-am ajutat :)

| RoXxy a răspuns:

Ai net...cauta dictionar roman-spaniol, spaniol-roman.Dar vezi ca sunt diferite dialecte, la scoala te vor invata spaniola moderna.Si daca esti in Spania mai trage si tu cu urechea la ce vorbesc altii uita-te la televizor(pe programe spaniole, nu digi cu programe romanesti)si a-i sa vezi ca usor, usor vei prinde cate ceva.Nu te panica pentru ca e destul de usor, iar la scoala vei invata repedewinkingEu am stat in spania 3 luni si incepeam sa vorbesc.Acum am cam uitat multe de atuncibig grin SAu daca te uiti la telenovele...de obicei is in limba spaniola.Sigur mai stii cate ceva de la telenovele.Pt mine a fost putin mai greu cand am fost in Spania ca nu stiam absolut nimic in Spaniola si telenovelele le urasc.Hai succes!