| Andreeaa245 a întrebat:

Ma aflu intr-o situație nasoala și simt nevoia sa ma descarc. Dacă mi-ați putea da un sfat m-as bucura.
Bun, eu de când ma știu sunt o persoana timida. Dar de ceva vreme simt ca am putut sa înving timiditatea asta și ca am mai multa încredere in mine. Dar de fiecare data când ma simt bine, exista ceva care sa imi strice fericirea. Și anume, persoanele din jurul meu. Acum ceva timp, mi se spunea ca sunt grasa. Ma înfometam încontinuu doar ca sa fiu pe placut celorlalți. Apoi, când mi-am îndeplinit scopul de a fi slaba, am început sa fiu judecată de faptul ca sunt "plata". Am dat un exemplu. Toata lumea te judeca orice ai face. Ca ești plinuță, trebuie sa fii slaba, dar dacă ești slaba ești plata. M-am saturat! Începusem sa am mai multa încredere in mine și sa fiu mulțumită de cum arăt. Chiar începusem sa ma consider frumoasa. Iar asta era un lucru bun, fiindcă pana acum ma credeam urâta si nu eram niciodată mulțumită de mine. Dar mereu exista cineva care sa te judece și asta imi scade încrederea in mine. Ma face sa devin iar persoana aceea timida, cu o parere proasta despre ea. Efectiv vreau sa scap de toata lumea. Încerc sa fiu buna și intelegatoare cu toți, încerc sa fiu cea mai buna varianta a mea și sa nu imi pese de criticile celorlalti, dar uneori pur și simplu nu pot și cedez. Toți își bat joc de mine și ma iau de fraiera. Uneori simt ca vreau sa scap de absolut toata lumea și sa fiu singura, pentru ca doar dacă sunt singura pot sa ma accept și sa am încredere in mine, altfel apar astfel de persoane care imi vor răul și ma fac sa ajung intr-un punct in care încep sa ii urăsc tot. Pe mine, pe oameni, pe viață și pe absolut orice. Poate ca "problema" mea pare irelevanta și nesemnificativa dar nu este așa, doar daca sunteți in locul meu puteți înțelege cum ma simt. Dacă puteți sa imi dati un sfat, ar fi perfect. Cum fac sa nu imi mai pese de criticile celorlalți și sa fiu o persoana mai buna și mai fericita, cu mai multa încredere de sine? Mulțumesc anticipat.

Răspuns Apreciat de Editori
| SkyPilot a răspuns:

Stiu ca nu suna bine, dar trebuie sa te gandesti ca tu esti centrul mediului in care traiesti. Lucrul cel mai important este ca tu sa te simti bine. Conteaza destul de putin cum arati daca esti sanatoasa si te simti bine in pielea ta. Nu trebuie sa te infometezi ca sa te placa unul sau altul. Oricum ai arata, iti vei gasi un baiat care sa te placa asa cum esti. Si oricum ai arata, vei gasi o multime de persoane care sa te critice. Nu conteaza decat parerea ta si a prietenului tau daca ai unul.
Esti luata de fraiera pentru ca esti exagerat de "buna si intelegatoare". Iti vezi de interesul tau si faci pentru altii ceva numai cand exista si pentru tine un avantaj. Nu pentru ca "esti buna si intelegatoare".
Stabileste-ti cateva obiective pe termen mediu. Ce vrei sa faci in viata, cum vrei sa fii, cum vrei sa arati. Stabileste-ti calea pe care sa o urmezi pentru acele obiective, urmareste-ti zilnic progresul. Pe masura ce te apropii de acele obiective, te ei simti tot mai bine cu tine insati.

3 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Nu mai asculta pe cei din jurul tău.
Lumea din ziua de azi e invidioasă și multe persoane se gasesc să judece pe alții în loc să se uite la propria persoană prima dată.
Fii tu însuți, fă ceea ce îți place, acceptă-te așa cum ești fără să asculți pe ceilalți.
Până la urmă e viața ta, tu decizi cum e mai bine pentru tine.

| Stropdeploaie a răspuns:

Trebuie sa le raspunzi cu aceeasi moneda! Sa tai in carne vie!
Probabil esti la varsta in care fiecare incearca sa se impuna! Asa a fost din totdeauna! Asa suntem noi oamenii! asta i viata! viata este ca intr-un razboi! trebuie sa luptam si sa tinem fruntea sus! oricat de greu ne ar fi! sa nu ne lasam calcati in picioare de nimeni! Iti recomand sa urmaresti acele programe documentare despre animalele din jungla! crede ma ca seama izbitor de bine cu viata noastra in lumea civilizata!
Succes! Si fruntea sus!

| CosminAka123 a răspuns:

Nu trebuie sa asculti ce zice lumea, nu trebuie sa bagi in seama parerile altora. Ei nu-s perfecti, tu nu esti perfecta, eu nu sunt perfecta, Johnny deep nu este perfect si nimeni in lumea asta nu este perfect, insa toata lumea intr-un anume fel este speciala. Bucura-te de viata si nu mai baga in seama prostiile altora.Fii fericita ca esti sanatoasa. daca ai stii cate persoane te invidiaza, n-ai mai gandi la fel. Nu mai baga in seama pareri si fii sociabila, fa-ti prieteni. Mult noroc!