| EllaSasha a întrebat:

Ma bucur sa fiu alatur de voi! Am auzit ca sunteti foarte isteti si destepti, de aceea vreau sa va cer un sfat in cazul pe care urmeaza sa vi-l spun. In urma cu cateva luni m-am indragostit de un baiat de la mine din scoala. El e clasa a9-a si eu a7-a dar ne placeam reciproc. Am vorbit din ce in ce mai mult si am inceput sa tin la el. M-a intrebat daca vreau sa fiu cu el,i-am spus ca NU, deoarece nu eram sigura pe ce fac si stiam ca daca ii spun a ma mai gandesc tot acelasi raspuns l-as fi dat. Apoi noi continuand sa vorbim prin mesaje, la vreo doua saptamani l-am intrebat daca vrea si mi-a zis ca NU.Noi continuam sa vorbim m-a intrebat din nou daca vreau, si i-am spus ca nu, pentru ca nu mai era atat de important pentru mine. In tot acest timp in care eu vorbeam cu Robert. In fiecare seara primeam mesaje de la un baiat de la clasa a 11-a dar nu luam in seama nestiind cine e. Acum de vreo doua saptamani eu cu Robert nu mai vorbim deloc pentru ca auzisem ca el in tot timpul asta era cu o alta fata. Am inceput sa dau atentie acelui baiat care imi trimetea mesaje,Alex! E frumos,nimic de zis, si ma place mult. Am inceput sa vorbesc cu Alex, prin mesaje. Eu stau in statie de unde vin si pleaca toti\toate la scoala. Eu ieseam mereu sa il vad pe Alex.asa cum faceam si cu Robert.Usor,usor incepeam sa tin la Alex.De Robert aproape ca uita-sem. Acum intr-o seara mi-a dat cerere de prietenie pe facebook, am acceptat si mi-a dat like la poza de profil si eu la fel. Aseara m-a trimis mama la magazin si m-a prins ploaia pe drum, Alex pierdu-se masina si a stat pana la 10 in statie.Eu i-am zis daca vine cu mine sa iau ceva de la magazin, desii nu mai vorbisem cu el niciodata fata in fata. In frum spre magazin a inceput ploaia si nu stiam ce sa facem asa ca, m-a luat in brate si m-a sarutat. A fost ceva frumos. M-a condus inapoi acasa si m-a intrebat daca staucu el pana ii vine masina. Am dus cumparaturile in casa si i-am spus mamei mele ca ma duc la o prietena sa facem un proiesct ca nu il terminas-em. Am stat cu el cam pana la 9:30 apoi m-am dus in casa. Am intrat pe facebook si Robert m-a bagat in seama si mi-a zis sa vorbim prin mesaje daca mai am numarul lui si i-am spus ca nu il mai am. Mi-a dat numarul lui apoi am vorbit vreo 2 mesaje si apoi am adormit. Azi i-am dat mesaj cand am ajuns acasa sa aseara am adormit si mi-a zis "pa" si i-am zis daca e sigur si mi-a zis ca "da" si i-am zis "bine pa". El ii spuse-se tot aseara unei colege ca ma place si ca tine la mine si ca fete ca mine nu mai gaseste si azi la scoala eram cea mai fericita! Dar dupa mesajul lui! Eu tin la Robert dar il plac si pe Alex si colegele imi spun sa il las pe Alex ca e urat,dar eu il vad foarte frumos. Hei,fetele,are muschi,ochi albastri, brunet, si de inaltimea mea. Dar nu stiu ce sa fac. FUNDA!

Răspuns Câştigător
| IsabelaIssa a răspuns:

Alex e cu mult mai mare decat tine. Esti inca minora, asa ca ai grija ce faci. Iti minti parintii ca sa iesi cu baieti, asta nu e bine. Daca erai deja "indragostita" de Alex, de ce te-ai sarutat cu Robert? Nu e bine sa fii nevoita sa alegi intre doi. Oricum consider ca esti mult prea mica pentru relatii cu baieti de clasa a 11-a. Ei au alte nevoi si or sa te constranga sa le satisfaci nevoile. Atunci vei avea alta dilema: "nu sunt pregatita, dar el insista, ce sa fac?" Daca nu ti-ai inceput inca viata sexuala (si sper ca nu), trebuie sa te documentezi foarte bine inainte despre toate riscurile ce exista. Sincer iti spun, nu cred ca exista baiat in clasa a 11-a sa stea cu o fata sa nu ceara si sex. Esti copil, traieste-ti copilaria. Simti nevoia de o relatie acum, sau vrei sa faci asta ca sa fii in randul fetelor din anturajul tau? Pune-ti singura anumite intrebari si raspunde-ti la ele ca sa iti afli prioritatile. Daca spui ca sunt ceva baieti care te plac, din asta deduc ca arati bine, destul de matur pentru varsta ta, si sunt convinsa ce vei mai avea si alte "cereri". Nu sta niciodata sa asculti la abureli ieftine ca " alta ca tine nu mai gasesc" etc., oricine le poate spune. Analizeaza-i comportamentul, prietenii, etc.

| EllaSasha explică (pentru IsabelaIssa):

Nu m-am sarutat cu Robert, ci cu Alex. Am fost cu un baiat de 21 de ani si nu mi-a cerut nimic. Si de asta imi este frica sa ma combin cu Alex

4 răspunsuri:
| carinutza25dragutza a răspuns:

Eu zic sa stai cu Alex. Pana la urma el e cel care te face fericita, nu?
Zic si eu, Robert te-a lasat balta, Alex nu. Daca o mai face din nou?
Parerea mea e ca ar trebui sa stai cu cel care te face mai fericita. Eu l-as alege pe Alexwinking

| EllaSasha explică (pentru carinutza25dragutza):

Da.dar daca o sa vrea sa fecm sex. Ce fac? Eu nu mi-am inceput viata sexuala

| carinutza25dragutza a răspuns:

Hmmmm... La asta m-ai incuiat