| user643890655 a întrebat:

Buna! Ma gandeam sa aleg liceu de arte pe profil de arhitectura si ce nu stiu este cum intri acolo, adica ce medie e nevoie, dai o proba inainte sau cum? Totusi este un liceu greu pentru mine daca am avut medile de peste 9, 20 si la mate luam numai 8 si 9?

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu mai exista licee de arhitectura de peste 40 de ani!

Liceul de arte are profile de: desen, muzica, pictura, dans, samd.

Arhitectura se studiaza numai la FACULTATEA de Arhitectura si Urbanism, in urma unei examen de admitere, destul de greu.

| Vântulalb a răspuns:

La profil arhitectura vei face matematica din greu.
Se da proba din desen tehnic.
Media, evident cat mai mare. Vezi ca de la un an la altul mediile de admitere tot cresc.
Pentru proba si alte amanunte e bine totusi sa intrebi direct la liceul unde vrei sa mergi.