| Dydydodo a întrebat:

Ma mananca ingrozitor capul (nu mereu doar in unele momente) nu stiu de ce, samponul l-am schimbat acum 2 saptamani, deci nu cred ca el sa aiba vreo vina. Imi este teama sa nu am paduchi. Cum imi pot da seama daca am sau de ce ma mananca asa tare capul?

10 răspunsuri:
| HolyPotato a răspuns:

Cumpără-ți un șampon bio de la farmacie și spală bine rădăcinile părului masând ușor cu degetele scalpul. Dacă mâncărimea persistă du-te la dermatolog.

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Pune pe cineva care sa-ti examineze firele de par. Daca ai paduchi, trebuie sa gaseasca niste bobite alb-galbui, cat o gamalie de ac, fixate pe par.Acestea sunt ouale lor, ca ei fug.Aceste bobite,, pocnesc,, intre unghii, ceea ce ar dovedi ca sunt vii.Ar putea fi si din cauza caldurii, care usuca grasimea de pe pielea capului si produce mancarimea.

| SilviaStefan a răspuns:

Sora mea a venit de la scoala cu paduchi si mi-a dat si mie…ufff.

Eu si sora mea avem un un par tare frumos si lung si am cautat sa folosim un produs anti-paduchi si lindini natural, care sa nu ne arda parul sau sa ne provoace arsuri scalpului

Am gasit un gel natural impotriva paduchilor cu ulei 100% pur din arbore de ceai(tea tree oil) de la Thursday Plantation.

Chiar de la prima utilizare efectele s-au vazut. Eu si sora mea am fost tare multumite de gelul natural anti-paduchi, ne-au scapat complet de paduchi si ouale lor.

Pe langa faptul ca gelul ne-a scapat complet de paduchi si lindini…mi-a placut foarte mult ca a venit cu un pieptan special de paduchii din otel inoxidabil care ne-a ajutat.
Pup

| geanina23 a răspuns:

Pai paduchi se cunosc pune-o pe mama ta sa te controleze sau pe cineva in caz de nu ai inseamna ca e matreata incearca sa te speli de cca 3 ori pe saptamana!

| nebunick a răspuns:

Spune-i mamei tale sa se uite daca ai sau du-te la un dermatolog. :*

| Dydydodo explică (pentru nebunick):

Ambii parinti sunt plecati din tara.

| nebunick a răspuns (pentru Dydydodo):

Du-te la un dermatolog sau spune-i unei rude. big grin

| Dydydodo explică (pentru nebunick):

O sa vad big grin, Multumesc :*.

| nebunick a răspuns (pentru Dydydodo):

Cu drag! :*

| ASHESofVampire a răspuns:

Daca parintii tai sunt plecati la tara, pune un cearsaf alb pe pat si piaptana-te deasupra lui, daca vor cadea niste paduchi inseamna ca ai. Daca nu. Poate pur si simplu ai matreata. Pentru matreata iti recomand sa pui apa fiarta cu 2 aspirine normale, iar dupa ce iesi din baie, sa te dai cu apa aia si sa lasi parul asa. La mine a mers happy