| Andreea13_8725 a întrebat:

ma numesc Andreea si de cateva saptamani (2-3) mi se intampla ceva ciudat.Deci am inceput acum ceva timp sa citesc cartile harry potter din plictiseala bine am observat ca imi placeau foarte mult si le citeam cu mult intires stand foarte mult cu fata in carti. Imi pierdusem mult concentrarea la scoala si se pare ca ma afecta foarte mult ce se intampla in carte si imi venea sa plang foarte des, dar nu am putut spune nimanui asa ca m-am abtinut cu greu.NU vroiam ca ceilalti sa stie pentru ca probabil ar fi ras de mine, acasa nu pea ma inteleg (nu vorbesc lucuri de genu cu ei)iar la scoala pot sa spun ca nu prieteni adevarati ( acum cativa ani CEA Mai buna prietena a plecat cu mama ei )Sunt incojurata permanent la scoala dar chiar nu prea simt ca ma inteleg. Deci viata mea nu sta chiar asa de bine si mai nou imi doresc groaznic de mult sa nu mai traiesc aici, ma fascineaza lumea de poveste din carte si simt ca viata mea aici nu are niciun rost aici. Am incercat sa uit, sa is afara, cu familia dar nu ma pot gandi decat la lucruri absurde din cartea aia si ma simt bine numai cand citesc si parca uit toate lucrurile la care ma gandesc(cand citesc). Va rog sa ma luati in serios si vreau raspunsuri clare daca chiar este cineva care ma poate ajuta sa imi trimita un mesaj si le voi da mai multe detalii

7 răspunsuri:
| arysa a răspuns:

Pai este foarte bine sa citesti, insa nu confunda lumea din povesti cu realitatea. Viata e mult mai frumoasa decat in carti, daca acum treci printr-o pasa proasta nu te desciraja"dupa ploaie, apare soarele!". Poti de exemplu sa intrebi prin clasa cine a mai citit cartile Harry Potter si daca gasesti persoane sa impartasesti cu ele impresii, etc...astfel vei incepe sa comunici mai mult. Nu conteaza ca nu ai prieteni adevarati, lucruri de genul ce carte ai citit, ce ai facut ieri se pot vorbi cu oricine, plus ca oamenii adora sa vorbeasca despre ei. incearca sa fii mai comunicativa si sa nu mai tii in tine si o sa vezi ce bine o sa te simti, si in plus comunicand vei ajunge sa-ti faci noi prieteni. Cere-le sfatul ce carti frumoase ai mai putea citi, etc. Important e sa nu te izolezi. Poate nu ai realizat dar si viata ta este o carte in care in fiecare zi tu scrii intamplarile, asa ca profita si scrie lucruri frumoase.

| thegreatgatsby a răspuns:

Si eu anul trecut am trecut printr-o perioada foarte grea si am inceput sa citesc cartile Harry Potter care stateau in biblioteca de cativa ani fara le ating, pentru ca eram genul ala care mereu asteapta filmele.
Si am inceput sa le citesc cu foarte mult interes... Chiuleam de la scoala ca sa vin acasa si sa termin capitolul :O In loc sa ies afara, stateam si citeam si citeam cartile :O

Just saying. happy

| Bibutzu a răspuns:

cred ca de ce suferi tu acum se numeste .SINGURATATE.parintii nu-ti dau foarte multa atentie si nu te inteleg, prietenii nu prea ai deci nu ai cu cine vorbi! asa ca. singurul tau prieten este acea carte care te face sa planzi sa visezi sa razi. si asa mai departe! iti aduce si bucurii, si tristeti exzact ca un prieten! problema e ca nu ar trebui sa citesti o astfel de carte. adica sa devi dependenta de ea. iti dau un sfat bun. si o sa ai un prieten mult mai bun ca aceea carte de magie ...citeste o carte de religie ( sa fie o carte in ton cu religia ta : ortodoxa. sau de ce religie apartii uh). te va ajuta si iti va fi de folos! vei simti aproape un sfant! acre crede-ma te va ajuta! si nu te va face sa plangi1 citeste carti de rugaciuni1 oricum ai mai multe de castigat decat din aceea carte fantomatica! funda?

| lovegirl15 a răspuns:

Te inteleg oarecum.Am citit aceste carti. mi-au placut extrem de mult.La fel ca tine, nu puteam lasa cartile din mana.Adica lucrurile ce le citeam ma fascinau, si ma ducea intr-o lume total diferita de a noastra:intr-o lume a imaginatiei.Ma simteam foarte bine atunci cand le citeam, eram relaxata.Niciodata nu m-au mai atras intr-un asemenea mod niste carti.Probabil ca fantezia care o transmite a avut un impact puternic asupra ta. E carte unde gasesti fantezi cu nemiluita.Lupta dintre bine si rau, peripetiile traite de HP alaturi de prietenii lui.Nu stiu.Si eu le-am citit,
mi-au placut enorm.Au avut o influenta mare asupra mea
in ceea ce consta cartile.De atunci am capatat mai multa dragoste pentru literatura si imaginatia mi s-a dezvoltat mult mai mult.Insa de aici, pana la a avea stari de plans nemotivate. S-ar putea sa
fie singuratatea de vina, cum a zis si gaby.Trebuie sa-ti petreci timpul cu cineva si sa discuti mai mult cu parintii despre problemele tale.Sigur te vor intelege.Cartile nu te pot face sa ai stari de plans, sau sa plangi fara motiv.
Asta am avut de zis. Sper ca te-am ajutat.
fundita plz?puppy dog eyes

| adutzadragutza a răspuns:

Pai parerea mea ar fi ca esti cam singura pentru ca ...asa cum ai mentionat nu prea ai prieteni si nici familia nu te intelege cine stie ce. Un lucru care te-ar ajuta ar fi sa vorbesti cu un psiholog(exemplu cel de la scoala ). Parerea mea ar fi sa nu mai citesti cartile acelea, pentru ca este o lume de fantezie si nu iti face bine. Citeste ceva mai vesel, mai destins, aventura intr-un cuvant ceva care sa te inveseleasca, sa te scoata din acea stare. O alta solutie ar mai fi ( dar o sa ti se para cam aiurea dar sa stii ca este totusi buna), ar fi sa mergi si pe la biserica.Sa fii un om credeincios nu e nimic rau. Iar, daca simti nevoia poti sa te si spovedesti.Mai sus ai spus ca ti-a fost rusine sa spui celorlalti, deoarece ar rade de tine, dar incerca sa gasesti o persoana care sa te inteleaga si sa te sustina. O problema ca a ta nu e de ignorat. Sper ca ti-am fost de ajutor.Nu astept fundita, am vrut doar sa te ajut, pentru ca am vazut ca ai nevoie ca cineva sa iti fie aproape.happyhappyhappyhappyhappyhappyhappyhappy:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prietenii sunt foarte importanti.inainte ziceam ca e o prostie ca pot trai fara ei. DAR NU E ADEVARAT! sora mea nu ma mai lasa cu ei. si mie foarte greu parca viata mea nu mai are rost.asa ca incearca sa dai tuturor prietenilor o sansa happy Nici nu mai stiu de cand nu am iesit la un suc sau ceva. E prea plictisitor in casa! Si cartile te linistesc pe moment dar nu iti tin de companie la greu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ia id meu sa vb happy snakeb0y_snake happy