| bianca45 a întrebat:

ma numesc bianca si am 14 ani.Problema mea este ca mama nu ma lasa nicaieri.de exemplu i-am spus ca la scoala fetele de la mine din cls se duc la majorete:a zis ca la ce imi foloseste mie, apropo eu fac naveta si mama mea s-a recasatorit cu cineva.Alta data trebuia sa facem un dans hip -hop si nici acolo nu m-a lasat, ca eu nu prea ma descurc la mate si mereu imi zice ca decat sa fac nu stiu ce sa lucrez la mate, ma dispera.Saptamana trecuta trebuia sa maduc sa sustin pe cineva la un concurs de istorie, participau 2 fete de la mine din cls si profa de istorie a zis ca ne mai mareste nota daca ne ducem sa le sustinem si mama ca de obicei a zis ca ce da nu poti sa inveti, trebuie neaparat sa te duci undeva ca sa iti mareasca nota? Ce sa fac nu ma lasa niciodata sa ies si eu am iesit in septembrie o data in oras si de atunci nicaieri cred ca ieri i-am zis ca vreau sa ma duc la cor ca profa de religie face un cor pentru colinde si a zis ca sa nu ma duc ca trebuie sa vin cu alt autobuz ca o ora mai tz si cateodata zice faci cum vrei da apoi daca iau o nota mai mica, imi reproseaza si asa prefer sa nu ma duc, dati-mi un sfat, ce sa fac?

Răspuns Câştigător
| Babushka a răspuns:

Daca esti in relatii bune cu tatal tau vitreg ai putea vb cu el sa o induplece pe mama ta. sau daca nu vb tu cu ea explica-i foarte clar ca esti adolscenta si la varsta asta toti simt nevoia sa evadeze sa se distreze. Incearca sa o mai ajuti prin casa, sa comunici mai mult cu ea, citeste si o carte sa te vada citind. Ar fi o idee buna sa ai o prietena care sa o cunoasca si ea sa stie in ce fel de anturaj iti faci veacu!

9 răspunsuri:
| Alecsandraa a răspuns:

Vai, eu ma plangeam de mama mea. Imi pare rau pentru tine, dar eu as face asa:
Daca parintii imi reproseaza fel si fel de lucruri, le platesc cu aceeasi moneda. Dar la copii e mai ca-lumea ca pot si plange big grin

Uite cum sa faci:
Du-te la ea, plangand, si incepe cu reprosurile:
"Mama, in acest moment nici nu cred ca esti mama mea. Toate fetele de varsta mea merg si ele la fel si fel de activitati extrascolare, nu tocilare toata ziua sa stea sa invete la matematica, asa cum vrei u sa ma faci! De ce mereu nu ma lasi niciunde? De ce nu pot si eu sa fiu ca celelalte fete? De ce nu pot niciodata sa merg niciunde? De ce-mi faci asta? Lasa`ma si pe mine cu fetele, nu zic ca nu e bine sa invat, dar tu exagerezi. Vrei sa ma faci Einstein[nu stiu daca am scris bine big grin] si daca continui tot asa nu ma voi face niciodata! Da`mi libertatea de care are nevoie o fata de varsta mea, nu ma mai chinuiiiiiiiiiiiiiii".

Ei bine, poate am exagerat putin, dar cel putin la faze din astea orice mama se induioseaza si isi da seama ca a gresit. happy Sper ca am fost de folos :*

| adelutza_9680 a răspuns:

Cred ca mama ta nu este prea multumita de tine.Ar trebuii sa vorbesti deschis cu ea, sa afli de ce face asa.Scoala e importanta, dar mama ta pare sa exagereze. Explica-i ca ai crescut si ca ai nevoie de libertate.Arata-i ca inveti si ca te intereseaza viitorul tau.Incearca sa o indupleci, sa iti confere mai multa libertate.

| masly a răspuns:

Wooow nu stiu ce sa zic da cred ca mama ta nu este destul de multumita de tine, asteapta mai mult de la tine se pare ca scoala e foarte importanta pentru ea.eu zic ca ar trebui sa vb ca ea, sa i zici tot ce te deranjeaza si chiar sa i propui faptul ca inveti mai mult dac te lasa si ea sa faci un sport sau ce iti doresti nu stiu asta e parerea mea... poate asa vei reusi sa putin din ce iti doresti

| Kiduuuu1445 a răspuns:

In primul rand vreau sa te intreb la ce scoala esti? Ca vreau si eu majoreta. :X Apoi cred ca ai o problema cu mama ta. Nu inteleg de ce nu te lasa sa faci nimic. Oricum, explica-i de ce vrei sa faci lucrurile alea. Vorbeste cu ea pe un ton calm, fara sa tipi. Adu cateva dintre prietene acasa sa vada si mama ta cu cine esti prietena. Spune-i ca o sa inveti mai mult si ca pentru tine e important sa faci si alte lucruri. Si cu iesirile in oras, roaga frumos de cateva ori. Zi cu cine te duci, unde te duci, stabileste o ora de venit acasa. Sa stie unde esti. Incetul cu incetul te va mai lasa. Dar ai grija sa respecti ce spune ea! Sper ca ti-am fost de ajutor happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vi se pare ciudat? Clar! Am rugat-o pe mama mea sa ma lase in seara asta cu fostii colegi din gimnaziu la un gratar.Si normal, raspunsul a fost un "Nu!" categoric. Si toata lumea imi spune ca avand in vedere notele pe care le am, ar trebui sa ma lase sa fac ceea ce vreau. Am media 9. 91, si nu ma lasa nicaieri. Ba mai mult, nici nu am mai intrebat-o acum 2 saptamani daca ma lasa la ziua unei colege, pentru ca eram sigura ca raspunsul ar fi fost acelasi "Nu!" "categoric". Asa ca... Sfatul meu e sa ii faci foarte-foarte multe reprosuri, pana isi da seama(daca isi da seama).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fugi in lume cu un baiat care ee de tine ca sa poti sa fii fericita si sa nu tot fii inchisa in casa de catre mama ta...asa a fost si mama cu mine si am lovito.de atuncia nu are nimic cu mine

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am o broblema am intrebat-o pe mama daca ma lasa sa ma duc la majorete aspus bine te las si a 2 zi cand sa ma duc a spus ca nu mai mergi nicaieri si am palns si mi-am rupt cartela si a 2 ii m-a sunat ca m-am dus la majorete fara acordul ei normal, si a incercat sa ma sune si i-am spus ca mi-am pierdut cartela dar uh trebuie sa vb deschis cu mama ta si spune-i uite mama lasa ca o sa iau note bune si la mate (si eu am o problema cu matematica ) si numa asa iau note bune numa daca ma duc la majorete la mine a functionat asta

| UnOarecare a răspuns:

Mi se pare destul de ciudat... tinand cont ca nu te lasa sa faci treburi utile, si care tin de scoala (gen cor, sustinerea colegelor)!
Eu zic sa o intrebi daca te lasa sa iesi cu un baiat. sunt chiar curios de raspuns!
Bafta!

| vanessa_7035 a răspuns:

WHOA?surprise cam severa mama ta :-s nu prea am asemenea probleme cu mama mea... te sfatuiesc sa vorbesti cu ea si sa ii explici ca simti si tu nevoia sa de a fi un pic mai libertina.ca vrei si tu sa ai un pic de libertate, nu sa te streseze atat cu ivatatul altceva nu stiu ce ti'as mai putea spune sa faci in situatia in care te afli