| Corina1371 a întrebat:

ma numesc Corina si am 17, locuiesc impreuna cu tatal meu si fratele meu, mama mea a a plecat acum o luna in Spania, tatal meu bea destul de des pana acum nu au fost decat probleme cu agresivitatea verbala pana in ziua de azi si cea fizica asupra mea dar cu cat am crescut in varsta a disparut a ramas doar cea verbala, daca era doar asta nu va ceream ajutorul, azi dimineata pe la 4-5 a venit mort de beat impreuna cu prietenul lui care ii imprumuta bani de fiecare daca cand nu are, dupa ce sau certat in bucatarie pentru bani, tata a venit in camera si mi-a spus "Du-te stai cu el" Ma gandeam ca e ceva normal fiindca el mai vine pe la noi e vecin cu noi mai sta la o tigare la noi si cand nu e tata acasa si ma pune sa ii fac cafea de fiecare data cand vine aici la apartament fiind vecinul nostru si prietenul tatei tot timpu i-am facut si l-am primit in casa, aseara m-am dus in bucatarie desi era o ora tarzie" l-am intrebat ce vrea? sa plece acasa ca e tarziu vreau sa dorm" tot timpul bate la usa isteric sa ii deschidem sau sta in casa si nu vrea sa plece pana nu te certi cu el sa plece. Si imi zice el dupa ce ii zic sa plece acasa "Tata tu mi-a spus sa stau cu tine " cu o privire bolnava in ochi se referea la sex, cred ca fiindca tata avea imprumut la el, la care eu am fugit in camera si am inceput sa tip la tata sa stea cu el la care el mi-a spus " Oricum de revelion cu el mergem la munte!"si a plecat in bucatarie dupa care am inceput sa plang si am fugit la mine in camera unde am plans insteric ceva timp..As vrea sa pot suna la protectia copilului dar nu vreau sa ne ia si sa ne duca la alti pentru ca daca sun tata oricum nu ne va putea avea in grija iar mama care a plecat in Spania sa stranga bani sa ne ia mi-a spus sa astept sa stranga bani si apoi mergem ca daca merg acum ea nu are un serviciu stabil sau o casa ca sa ne da instanta ei, nu i-am spus mamei de cele intamplate in dimineata asta pentru ca nu vreau sa o ingrijorez oricum strange bani sa plecam pentru ca a stat 15 ani cu monstrul asta.ce sa fac, omul asta ne terorizeaza pusisimplu a venit si azi aici si i-am spus sa plece si nu a vrut nu mai suport ajutati-ma

6 răspunsuri:
| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna, Corina,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ai o alta ruda de genul bunici, gandeste-te seriosa sa te muti acolo.
Alta idee ar fi sa o chemi pe mama ta, ca poate castiga bani si aici si fara sa va nenoroceasca voua vietile!
Poti sa chemi si Politia asa din nimereala cand vin amandoi beti!

| doreal a răspuns:

Deci sa incepem cu inceputul, sper sa nu fie o gluma proasta ( se mai intampla deci iarata-ma daca este adevarat sad ), de ce mai stai pe ganduri, uite si cei de la ascociata telefonul copilului te pot ajuta, ei iti sunt cei mai buni prieteni, nu suntem noi in stare sa iti spunem ce sa faci, dar cel mai bine este sa vorbesti cu ei, o sa iti fie mai bine happy.

| catalinaicg a răspuns:

Eu cred ca trebuie sa vorbesti cu mama ta despre asta, sau cu bunicii si sa va mutati la bunici, sau la o matusa.

| Corina1371 explică:

Pentru ca mama nu are nici un ban nici o locuinta, instanta l-ar putea obliga pe tata sa vinda apartamentul iar jumatate de bani sa ne dea noua sa ne stabilim? locuinta e trecuta pe tata dar mama sta cu el aici de vreo 15 ani

| doreal a răspuns (pentru Corina1371):

Foarte urata treaba sad, chiar imi pare rau, nu mai stiu ce sa zic, cred ca cel mai bine e sa suni si acolo te interesezi de tot ce s-ar putea intampla daca tu pleci, dar fratelui tau ii vorbeste urat? il agreseaza, saraca de tine, acum vad ca e serioasa treba asta sad