| ghegeaa a întrebat:

Buna, ma numesc Deni, am 16 ani si am o problema delicata. *nu am nevoie de raspunsuri jignitorii sau care nu m-ar putea ajuta. La varsta de 10 ani, parintii mei au divortat, eu cu maica-mea ne-am mutat impreuna aceasta gasindu-si destul de repede un iubit cu care in momentu de fata au 6 ani de relatie, iar tata s-a recasatorit avand acum un copil de 1 an. Parintii mei aveau o casa in sat chiar gard in gard cu mama tatalui. Dupa 4 ani de la divort eu mama si prietenul ei (cu care ma inteleg destul de bine) ne-am mutat la casa din sat care a ramas mamei mele dupa divort. Cum spuneam stau de 2 ani gard in gard cu tatal meu si in casa cu mama mea. Problema este ca de mica(9-10 ani) nu ma mai intelegeam cu niciunul dintre parinti, acum ca am 16 ani chiar deloc. Tata nu ma vrea deloc, (desi cand eram mica il iubeam enorm doar pe el poate de aici toata ura fata de amandoi) abia ca imi plateste pensia alimentara cu toate ca sotia lui mai imi arunca 5-10-50 lei in scarba ca sa se dea bine, iar mama... O adevarata provocare sa stai cu astfel de om in casa, ma bate, ma injura, urla din orice, nu pot sa-mi aduc prietenii si iubitul acasa, nu pot merge in oras, nu pot face absolut nimic decat scoala casa si familie. De 2 ani am o relatie cat se poate de serioasa ne iubim, am intretinut relatii sexuale parintii stiu, normal, dar intrebarea mea vine acum: Am 16 ani si vreau sa locuiesc cu el (adica sa plec de acasa) la parintii lui (care stiu ca sunt de acord), dar sa imi termin scoala normal(sunt la un liceu de top din oras, am o gandire foarte buna si sunt destul de desteapta si ce priveste scoala dar in cazul acesta am nevoie de ajutor). Banuiesc ca dupa plecarea mea neanuntata de acasa, parintii ar contacta politia, acestia venind dupa mine. Ar putea sa imi faca ceva avand in vedere ca am 16 ani, parintii ma bat si nu imi dau voie sa fac aproape nimic, nu sunt de acord cu relatia mea si multe altele? Sau prietenul meu in varsta de 18 ani ar putea pati ceva? (precizez ca NU MA INFLUENTAT CU NIMIC, IAR RELATIILE SEXUALE LE-AM ACCEPTAT DE BUNA VOAIE FARA VREO INFLUENTA) Sau as putea declara singura ca plec? Sau tot ce se intampla in casa mea? Sau ca mama ca sa castige un proces cu tatal meu pentru pensie m-a obligat sa spun protectiei copilului ca nu ma bate, nu ma injura, si alte minciuni de tatal meu, mai precizez si ca imi interzice legatura cu tatal meu chiar asa cum este ma primeste la el in casa. Va rog mult ajutati-ma! NU AM NEVOIE DE RASPUNSURI *ESTI PREA MICA, NU REALIZEZI CE FACI* DECAT DE RASPUNSURI LA INTREBARILE ADRESATE!

4 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Legal vorbind parintii au dreptul sa iti interzica mutarea cu iubitul. Dar eu zic sa ma astepti, ca doar nu o fi asa de nesuportat situatia, plus ca lucrurile nu o sa fie roz la parintii iubitului acasa, nu cred ca vor fi prea fericiti sa aiba pe cineva de intretinut, o sa aiba pretentii de fata in casa la tine, sa nu cumva sa te trateze ca pe o sluga. Chiar daca zici ca sunt oameni buni, nu poti sti niciodata, nu poti sa bagi mana in foc.
Odata si odata tot o sa te mariti, dar nu merita sa te grabesti.
Dar daca sa zicem ca mamei tale nu ii pasa de tine, ar putea accepta.
Oricum eu zic sa ii spui ca vrei sa te muti, nu sa pleci dintr-odata pentru ca asa se va enerva rau, ci sa ii spui prima data asa ca un apropo daca ar fi de acord si vezi cum reactioneaza.

| Sophieka a răspuns:

Buna,

Daca nu poti avea o discutie cu ei si nu vor sa fie de acord cu iubitul tau si chiar esti sincera in legatura cu faptul ca esti batuta, batjocorita, ai fost pusa sa minti la procesul de divort s-.a.m.d, atunci, poti chema politia intr-o zi cand iarasi se leaga de tine (fara sa le spui lor), si mergi sa astepti la poarta politia care in cateva minute vor fi la domiciliu sau poti merge la politia din oras si la protectia copilului unde le vei povestii tot ce ti s-a intamplat si ti se intampla legat de abuzuri si obligativitatea pusa pe tine de catre mama ta, de a nu spune adevarul, si de faptul ca iti este frica sa mai locuiesti cu ei, si ca iti doresti sa te muti cu partenerul tau (daca stii ca parintii lui sunt de acord doar, si ca avantaj, ar putea sa te sprijine la politie si el dar si parintii lui).

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.116111.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!

| OKGirl a răspuns:

Deci, ai o discutie cu mama ta si cu iubitul ei, fata in fata, ca o conversatie normala.Tot ce vrei sa faci, trebui sa vorbesti cu ei.Te vor ajuta cu sugestii.E adevarat ca e posibil sa nu te lase, spunand ca nu ai varsta necesara si ca gandesti ca un copil minor.Dar tu ar trebui sa ii ceri, sa te lase pe tine sa decizi ce faci.II propui, sa te lase sa locuiesti cu el o saptamana, tinand legatura cu ea permanenta.Asa incat sa ii comunici ce ai facut in ziua aia, etc...Gandeste-te bine la ce vrei sa faci, pentru ca e posibil sa iti faci singura rau. Analizeaza defectele si lucrurile bune care s-ar intampla.Sa imi spui daca a functionat. Te pup!