| 3Iuliana21 a întrebat:

Buna!
Mă puteți ajuta cu niste sfaturi?
Sunt împreună cu iubitul meu de 2 ani. De la început tatalui nu i-a plăcut fiindca nu are casa nici mașină. După ce a luat carnetul tata s-a mai imbunat cu el fiindca il purta peste tot, acum iar are ceva cu noi. Nu vorbește cu mine de câteva zile. Dacă ii cer voie sa merg undeva cu iubitul meu face mofturi, daca merg fara sa ii spun face scandal. Ce ar trebui sa fac? M-am saturat de situația asta, cand are nevoie de iubitul meu totul e bine si frumos, după mereu face figuri.
Un sfat va rog!

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| daniellllaaaa a răspuns:

Hei! Ar trebui să porți o discuție serioasă cu tatăl tău și să vezi ce anume îl deranjează la iubitul tău. Trebuie să-l faci sa inteleaga ca nu poti schimba un om și ca tu îl iubești asa cum este el si de aceea este potrivit pentru tine. Atata vreme cat relația cu el te face fericita, tatăl tău nu ar trebui să vă stea in cale. Discuțiile sunt foarte importante în familie, comunicarea este cheia înțelegerii. Încearcă, chiar dacă nu reușești din prima sa lămurești problema discutând cu calm, frumos, cand tatăl tău este intr-o stare bună. Mult succes!happy

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu te ajuta cu nimic sfaturile noastre, odata ce nu stim motivul real pentru care tatal tau se comporta asa.
Afla motivul si vino sa ne spui, ca sa stim ce sfat sa-ti dam.

| 3Iuliana21 explică (pentru Violleta2022):

Asa e tata. e un om dificil. asa face si cu sora mea de 22 de ani. lui i-ar conveni sa stam mereu acasă sa nu avem nicio legatura cu băieți... cand iese sora mea undeva vine si imi spune mie fel de fel (de ex: ca nu ii convine, ca atata pleaca ) si cand plec eu e invers! Am 18 ani si nu cred ca gresesc daca am un prieten si ma văd cu el. Dacă incerc sa vorbesc cu el se ajunge la cearta.

| Violleta2022 a răspuns (pentru 3Iuliana21):

Daca ai 18 ani, poti sa-ti iei traista in bat si sa pelci in lume, facand ce te taie capul si mai ales, cu cine vrei.
Daca nu vrei sa pleci de acasa si esti pe punga alor tai, atunci fii tacuta, asculta si executa tot ce ti se cere, ca esti in casa lor, pe banii lor si pe munca lor si pe regulile lor.
Conform legii, parintii nu mai au de ce sa te intertina de acum, poti sa o faci si singura.
Vrei regulile tale si viata ta? Muta-te cu chirie, ia-ti job si te bucuri de toata libertatea din lume!

| Andreeush a răspuns:

Vorbește cu tatăl tău și spune-i că nu e bine ce face.