| deea0009siempre a întrebat:

Buna Ma puteti ajuta cu un sfat?
Nu stiu cum sa scap de timididate ..de fiecare data cand sunt in vreun grup sau cu cativa prieteni ..nustiu ma blochez, nu stiu despre ce sa povestesc sau ce sa spun ..si din cauza asta nu prea am prea multi prieteni..pentru ca eu cred ca-s proasta sau nustiu..cum as putea sa scap de timiditate si sa prind curaj sa spun ceea ce simt?

Răspuns Câştigător
| Criinna123a a răspuns:

Bună, Deea! kiss Și eu am avut într-o perioadă, problema ta. Pentru început, gândește-te de ce ești timida. Ești intimidată de cum arată, de cum vorbesc, de cum se îmbracă, etc? Penibil! Dacă ești diferită,ești doar originală! Te temi că o să zici ceva greșit, apoi o să fii respinsă? Niciodată. Toți greșim. Când simți că ai zis ceva greșit, ia-o ca pe o glumă, și amuză-te. Dacă ai o timiditate care nu e legata de chestiile astea, și pur și simplu așa ești tu,înseamnă că poate nu sunt ei prietenii potriviți. Ieși cu câte o prietenă mai bună,și ușor ușor cu mai mulți. Gândește-te că tu ești.tu! Orice ai zice sau ai face, asta te caracterizează,și nu are rost să te simți proastă! Dacă ești timidă, asta e! Mai bine fata timidă, decât pițipoanca ipocrită! Prietenii adevărați, te vor înțelege, și o să vezi, că odată ce te înțelegi cu ei, o să te simți în largul tău, și totul va fi bine! Dacă vrei să mai vorbim, dă-mi adresa ta de mess! kiss Pupici, ai grijă de tine!

3 răspunsuri:
| under89 a răspuns:

O fostă profesoară pe care o iubim mult pentru orele de "dirigenție", ne-a îndrumat, pot zice, foarte bine în viață, antrenându-ne pentru orice înfruntare... Încearcă să citești des, cu voce tare în oglindă. Nu contează ceea ce citești, numai să o faci! Te vei dezvolta mult. Și eu am avut de trecut peste acest obstacol; mă consideram cea mai neputincioasă ființă de pe acestă planetă. Încerc să îți scriu cum am trecut de acestă problemă, dar nici nu mai știu cum s-au întâmplat toate (nu le prea am cu memoria, păstrez doar lucrurile "valoaroase"); poate că și majoritatea prietenilor m-au ajutat să trec peste acestă fază; poate înaintarea în vârstă m-a făcut o persoană mai matură... chiar nu mai știu. Viața îți va aduce bucurii/tristeți, nu trebuie să te temi. Vei cunoaște noi persoane pe care le vei iubi foarte mult, care ți se par că sunt o parte din tine, care te vor înțelege și vor rămâne alături de tine. Oricum, sper să ții cont de acest sfat, pentru că, fără îndoială, te va ajuta. Succes

| AllyAlly2a a răspuns:

Nu iti face griji din cauza asta. Sunt multe persoane ca tine in lume, nu esti singura :*. Nu ca asta ar ajuta, dar macar poate te consoleaza putin. Si eu sunt la fel ca tine, dar stiu ca nu ar trebui. Nu trebuie sa iti pese de ce zic ceilalti sau de ceea ce fac. Daca nu te vor ca prietena, ei pierd! puppy dog eyes Tu trebuie sa iti vezi doar calitatile si sa te bagi in seama mai mult. happy Meh, adica sa incerci. puppy dog eyes :* Succes.

| Borcan500 a răspuns:

Cea mai simpla metoda e sa bei pana te imbeti putin, si dupa o sa povestesti prea mult.laughing