| diabloinroso a întrebat:

ma puteti ajuta. vreau sa stiu pentru a merge mai departe la jurnalism trebuie mai intai sa imi aleg la liceu profilul uman filologie sau stiinte sociale?big grin. un sfat

2 răspunsuri:
| AshuraElric a răspuns:

Pai eu sunt la stiinte sociale si am destui colegi care vor sa dea la jurnalism, drept, in actorie...tot la stiinte sociale trebuie sa intri si tu.Ca jurnalist trebuie sa fi omniscient,omniprezent si la acest profil asta esti invatat (plus ca-ti dezvolta spiritul critic,la romana cel putin,eu am avut de facut doar comentarii,a unui citat, proverb, despre libertate etc...nici nu mai stiu cum e sa faci o compunere la libera alegere in schimb te invata cum sa-ti "impui"punctul de vederelaughing)te invata cum sa duci o viata sociala, inconjurat fiind, de partile mai putin pozitive ale acestui secol.Atat timp cat sti cum sa vorbesti,cat sa vorbesti si despre ce sa vorbesti nu o sa ai probleme big grin
Eu m-am gandit prima data sa dau la mate/info (care e la polul opus)ma bucur ca am renuntat la aceasta idee, pentru ca e un loc in care clar nu am ce cauta(facem si noi matematica si nu inteleg mare lucru, la info ce merge mai bine big grin)

| NoName_7204 a răspuns:

Pai si eu as vrea sa urmez dreptul si pentru asta am nevoie de stiinte sociale
Si cum dreptul si jurnalismul sunt in concordanta banuiesc ca tot de SS ai nevoie!

Sper ca te-am ajutat!

[~.~]Toate cele bune! [~.~]