| ana_8023 a întrebat:

mie imi place mult engleza insa de la un timp nu mai pot sa retin cuvintele si expresiile necunoscute? cum as putea sa le retin mai repede si mai bine?

6 răspunsuri:
| ChocaholicBi a răspuns:

Pai e foarte usor, uite ce fac eu cand nu pot retine ceva :
~ notez cuvintele intr-un caiet sau vocabular
~ merg intr-un loc relaxant ( locul tau preferat ) - al meu este in patul cu apa, canapea, afara in hamac ( vara sau primavara ) si in cada
~ imi place sa fie liniste perfecta
~ si incep sa citesc o expresie ( o repet de vreo 5 ori in gand ) si dupa ce l-eam invatat pe toate incerc sa l-e spun in ganda fara a mai ma uita pe caiet
Sper sa iti placa si tie! Funda?

| Mandy a răspuns:

Pai o sa-ti spun niste metode foarte eficiente:
Asculta muzica, uitate pe versuri in timp ce asculti
Uita-te la filme cu subtitrarea in engleza, si incearca sa intelegi
chiar daca e plictisitor, ai putea citi reviste in engleza
foloseste expresii in engleza cand vorbesti cu prietenii tai[dar fara un aer de superioritate]
Sper sa iti fie de folos happy

| Funditsa a răspuns:

Pai le citesi o data in gand, apoi ascunzi tu singura cu mana cuvantul in engleza si ramane ala in romana. Si intrebi : Cum se zice laaa "x". Se zice "s". Si dai mana la cuv. ala si vezi daca e bine, daca nu il mai repeti.
Apoi poti sa treci pe o ciorna dupa asta, cuv. in romana si tu sa le zici in engleza, si te corectezi cu cele de pe caiet.

Sper ca te.am ajutat! succes! :*:*

| dianaxD a răspuns:

Poti sa le scrii intr-un vocabular cu tot cu explicatia lor si sa le citesti in fiecare zihappy. asa poti retine.sau sa le scrii pe o foaie de mai multe ori. dar e mai buna ideea cu vocabularul.succeshappy

| Zoelinda a răspuns:

Iti pui prin casa biletele cu acele cuvinte si cand mergi prin casa le vezi, le citesti, le retii

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asta e.si ios la fel. da daca vb.cuvinte simple uzuale ne intelegem noi.yes?