| MaryaDelya a întrebat:

Buna nu am fost de doua saptamani din probleme si a sunat doamna diriginta si a spus sa vin maine la doamna directoare si a spus ca cheama pe cei de la protectia copilului si politia diriginta stia ca sunt bolnava si stia si de absente eu nu inteleg ce imi va face sau ce va spune imi va da amenda?

3 răspunsuri:
| pietrean a răspuns:

Mai fata, scrie gramatical si romaneste,ca nu se intelege nimic!
-Din ce motiv ai lipsit,ce probleme?
-De ce sa cheme protectia copilului,esti batuta de parinti,esti sechestrata in casa?
-De ce sa cheme politia,pentru niste absente? Ai furat ceva,ai batut pe cineva? Amenda,pentru ce?
Putea sa cheme parintii, daca avea ceva dubii.
Daca stia diriginta ca esti bolnava, ar trebui sa-i duci o scutire de la un medic.
Daca te stii ca nu ai facut nimic rau si intr-adevar ai fost bolnava, du-i scutirea si cu asta basta! Daca ti-e teama sa te duci singura la scoala, roaga un parinte sa mearga cu tine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă nu arăți un certificat, ceva, pe motiv de boală, o să spui "pa pa" școlii.

| LorenaAnca a răspuns:

Buna!
Ar trebui sa scrii mai gramatical de atat. Sau macar pune niste semne de punctuatie. Daca ai fost bolnava doua saptamani si nu ai putut sa mergi la scoala, tot ce trebuie sa faci e sa duci o motivare de la medicul de familie. Si faza cu protectia copilului e cam ciudata. Adica, ei trebuie sa vina daca cumva esti maltratata acasa. Si chematul politiei nu are logica. Mai bine ai ruga pe unul dintre parinti sa vina cu tine la scoala si sa lamuriti problema.
Pa, pa!