| xdSimona a întrebat:

Nu vreau sa ma plang, dar nu am pe nimeni care sa ma inteleaga si sa-i spun ce simt. Eu... pur si simplu, simt ca viata nu mai are rost. Am 14 ani si sunt in clasa a 8a. In ultimul timp invat din ce in ce mai prost, iar lucrurile imi ies pe dos. Si astazi am lipsit de la scoala, la fel ca si in zilele precedente. De ce? Nu stiu. Dar nu mai am puterea sa merg mai departe.M-am saturat sa ma chinui sa ma trezesc in fiecare dimineata la 7, dupa care sa stau jumatate de ora sa ma machiez ( degeaba ), si sa merg pana la scoala in frig ( fac cam 10 minute) dupa care, sa mai iau si un 2 la o materie si sa se mai ia si un idiot de mine. Nu mai am nici un gram de incredere in mine. Mereu lumea ma priveste ciudat, toti imi spun ca sunt urata( cu exceptii) desi eu nu ma vad chiar asa. de fapt, nu vad nimic deranjant la mine. Am cateva kg in plus, dar asta nu inseamna ca nu mai incap pe usa. N-am nasul cat America, n-am sute de cosuri,ș.a. Dar tot nu-mi pot scoate chestia asta din cap, nici nu ma mai simt bine in pielea mea. Nu am pe nimeni. Asta-i un motiv pentru care nu vreau sa merg la scoala. Anul trecut aveam o prietena, dar acum stau singura-n banca. Urasc sa merg la scoala, ma simt singura si neajutorata.
In ultima vreme sunt foarte agitata, trista. Ma rog, asa sunt de cand ma stiu... dar, nu stiu care e rostul vietii mele.
Singurul lucru care ma face sa ma simt mai bine este taiatul.In ultima vreme, nici nu mai simt cand ma tai.
Am avut nevoie de o imbratisare, de cineva care sa ma iubeasca si sa-mi spuna ca totul va fi bine, dar nimeni n-a fost niciodata acolo pentru mine.
De multe ori am incercat sa ma sinucid, dar nu am reusit. Daca tot nu ma accepta lumea, ce rost are sa traiesc? Poate vor fi mai fericiti fara mine! Oricum sunt un caz pierdut. N-am pic de ambitie, nu pot lupta. sad Aveam nevoia sa ii spun cuiva asta.Imi pare rau ca v-am irosit 5 minute din viata.Multumesc, si as avea nevoie de un sfat.

Răspuns Câştigător
| Liviu a răspuns:

Incep prin a iti spune ca adolescenta e cea mai grea perioada din viata unui om.(asa o vad eu) am trecut prin multe ca si tine, am fost bataia de joc a colegilor si alte lucruri. Tinta la majoritatea ironiilor in scoala generala, voiam sa mor, sa numai ma duc la scoala.La profesionala deja alunecasem in extrema cealalta.Din dorinta de a fi remarcat am inceput sa intru in anturaje,numai eram luat de fraier,eram cu ei, beam, fumam, imi pusesem cercel, dupa a venit al 2 cercel, parul lung happy si totul sa tinut scai de mine, am abandonat scoala, si alte lucruri.Crede-ma nu face ca mine, viata iti poate da palme, insa tu ii poti da pumni daca stii cum, Cand esti mic nu vezi unele lucruri, uneori adulti pot fi mai dificil de inteles decat un copil de tsatsa.Nu o sa iti zic 'nu ii baga in seama' pentru ca nu poti,e o proprozitie in 'van' daca nu ii poti pune cu botu pe labe, alaturate lorhappyfi ca ei doar cand esti cu ei, si fi tu insuti cand esti printre 'oameni' fa si tu ce fac ei, fi mai desteapta ca ei, fi cu un pas inaintea lor.Arata-le ca nu esti proasta, joacai pe degete, fi de partea lor pana merge treaba, dupa da-te victima.Eu a trebuit sa invat unele chestii pe propria pielehappy"Omu nostru e pervers" cu alte cuvinte,omu iti rade in fata,vorbeste cu tine, discuta, si pe la spate te vorbeste.E urata treaba, dar asa e peste tot, la munca o patesc mereuhappyNoroc ca am gasit cativa oameni care mau 'instruit'

13 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Si eu sant un om singuratic dar am alinare de la tirul pe care il conduc, ai sa gasesti rostul mai tarziu dupa ce scapi de scoala. Ocupatii sant destule in viata.

| AtateaConditii a răspuns:

Multi oameni devin din ce in ce mai depresivi in ultimul timp. Se zice ca intamplarile care nu te distrug, te fac mai puternic. Deci daca te-a jignit un baiat si ai rezistat si nu ai plans inseamna ca ai invatat ceva din asta, si ce anume? Ca vorbeste aiurea si peste cativa ani cand te va vedea pe strada si nu o sa il saluti o sa isi dea seama ca s-a purtat urat cu tine. Tu ai doar ghinion, nu e vina ta ca nu ai prieteni. De vina sunt cei din jurul tau. Tu gandeste-te ca esti mai buna ca toti chiar daca ei nu vad, tu stii asta in adancul sufletului. Uneori nu ai incredere deloc in tine uneori stii ca esti cea mai buna si meriti orice. Trebuie sa lupti. Trebuie sa intalnesti persoana potrivita care sa scoata calitatile tale la iveala. Vorbeste cu psihologul scolii. Si nu te mai ascunde, nu iti mai fie frica sa zici ceva deoarece tu ai zis ca nimeni nu ii pasa de tine deci ce mai conteaza daca zici ce vrei sa spui daca nimanui nu ii pasa?

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna, Simona,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| CVane a răspuns:

Nu mai lua in seama tot ce zice lumea.Lumea e rea, o sa intalnesti si persoane bune.Asta cu taiatul m'i se pare exagerata, chiar mi'as dori sa gasesc si eu persoane de genu, mai melancolice cu care sa pot discuta dar Nah...In fine sfaturile noastre nu prea te pot ajuta, ar trebui sa ti alegi prietenii cu grija, si sa nu mai iei in seama tot ce zice lumea.

Esti urata? Asa si de parca tu esti mai frumos
Esti mai plinuta? Asa si ce te doare pe tine de cum sunt, arat eu.Deci nu mai baga in seama tot ce zice lumea asta.Fii tu insuti daca in lumea reala nu te poti distra, exista lumea asta virtuala unde poti comunica libera.

| Gαηαmα a răspuns:

Buna Simona. Uite, nu trebuie sa te gandesti asa, ai 14 ani, ai o viata inainte.Nu am de ce sa raspund aiurea, am 18 ani si stiu si eu lucrurile urate din viata dar le stiu si pe cele absolut minunate, de aceea am dorit sa-ti raspund.
Eu am avut o perioada foarte lunga in care asa eram eu-mereu trista.Pentru ce? Sa treaca timpul pe langa tine apoi sa regreti.Sa stii ca sunt multe lucruri frumoase in viata, eu acum ma bucur si ca vad luna, soarele laughing, serios vorbesc.Trebuie sa fim multumiti cu ce ne da Dumnezeu, putea fi mult mai rau.De ce nu te ambitionezi? Pentru ca poti, iti asigur eu asta. Daca ti-au scazut notele de ce nu incepi sa inveti si sa demonstrezi ca esti o fata desteapta? Plus ca asta te va ajuta mai tarziu.Nu trebuie sa-ti fie greu sa te trezesti dimineata, pentru ca poti.Fa tu ceva pentru ca sa-ti fie bine. Ceilalti sunt rai asta sa stii toata viata ta! Dar pentru asta tu trebuie sa fi cu capul pe umeri, sa fi buna, sa fi schimbarea pe care o vrei in lume.O sa mergi la liceu, iti vei face tu prieteni happy Daca vrei poti baga id-ul meu : Ganagana9517.Ai grija de tine.

| emignon a răspuns:

Bună ziua. Înțeleg că ai nevoie să comunici înainte de toate cu Sinele superior. Nici un om nu-l poate înțelege pe celălalt mai bine decât se înțelege el însuși.

Pe de altă parte,lumea asta nici nu știe ce vrea.
De aceea impun adulții atâtea reguli. Dar totuși,încălcarea acestora nu ne aduce fericire.

Eu zic să vă publicați toate astea într-un blog anonim,asta după ce veți cere consult de specialitate din partea unui psihiatru.

Sinuciderea nu rezolvă nimic. Oamenii nu se schimbă că noi ne facem rău,bârfele și batjocurile nu vor înceta cu asta,ba chiar se vor intensifica.

Viața nu se oprește de fiecare dată când un om se poartă diferit cu noi față de cum ar trebui.

Avem nevoie de o barieră mentală în relația noastră cu lumea,să nu considerăm că cei ce ne fac rău sau își bat joc de noi ne aparțin.

În realitate,nu-și pot aparține nici lor,fiindcă lumea lor e doar în capul lor fără de minte. Însă nu vor avea un viitor stabil și sigur.

De învățătură trebuie să ne ținem și cu dinții,fiindcă e singurul lucru sigur și demn pe lumea asta.
O să ai ocazia să-i vezi mai târziu pe cei ce și-au bătut joc de tine cum o să stea la coadă la tine să le dai un loc de muncă.

Nici eu n-am avut note prea strălucite la școală,și de mine și-au bătut joc toți,(inclusiv fetele),și m-au respins multe dintre ele ca prieten.

Astfel că m-am retras în mine însumi,m-am considerat pe mine cel mai important prieten din viața mea, și mi-am continuat viața.

Dar bineânțeles, n-am stat toată viața așa singur, închistat în mine, ci mi-am făcut 2-3 prieteni de valoare,pe care m-am putut baza când am avut mare nevoie de ajutor.
Cum am făcut asta? Pur și simplu le-am întins o mână de ajutor când au avut nevoie,și nu doar odată. Am păstrat relația colegială cu toți,iar când cineva îmi făcea ceva rău ( bătăi,îmbrânceli,m-au împins odată de pământ de mi-a curs sânge din nas și m-am lovit foarte tare la nas și la cap),i-am spus la părinți,și mi-au rezolvat părinții problema. La profesori nu prea le spuneam,ca să nu-mi scadă nota la purtare și să nu mă considere pârâcios.

Ce-ai putea face? Încearcă să te concentrezi la partea educativă a climatului numit școală.

E-adevărat,încă școala în România până la această dată n-a format genii,dar nici n-a ucis pe nimeni. Și eu am trecut prin sistemul școlii,și nu m-au dărâmat.

Încearcă să-ți construiești o lume personală a ta,formată din calități,speranțe,vise și multă Iubire,și-ai să vezi că o scoți la un rezultat bun până la urmă.

Bucură-te că ești fată,ai o șansă mai mare pentru mai târziu în viață să iubești,să fii iubită,să ai copii care să-ți mângâie și să-ți însenineze viața,decât are un băiat. Un băiat nu poate fi chiar sigur că va fi iubit,dar o fată,DA.

Realitatea este că există viitor.

Te implor mult de tot,nu-ți ucide viitorul de teama prezentului sau de frica re-întoarcerii evenimentelor neplăcute din trecut!

Viitorul nu seamănă nici cu prezentul nici cu trecutul! E mai frumos,îți garantez.

În timp,înveți să ignori ce e rău în lumea asta,să treci peste ce e neplăcut în viața ta,să iei din viață doar ce e bun și folositor,și să acorzi încredere oamenilor și lucrurilor care merită.

Va mai dura mai puțin de șase luni,va trece și școala,presupun că undeva prin iunie vei scăpa de ea,și-apoi va trebui să ai un cuvânt de spus pentru propriul viitor, și va trebui exprimat, cu motivație, convingere și cu lux de amănunte celor ce merită să-l audă.

Ca terapie, îți recomand să vizitezi linkul http://www.ziare.com/cuvintele-dor/,să parcurgi măcar primul și al 3-lea articol până la capăt, să descarci e-book-ul de la adresa http://www.ziare.com/......6439,să-l parcurgi cu toată atenția, și să aplici ce-ai învățat de pe site-ul și din e-book-ul pe care le-am menționat!

Mult succes și fruntea sus! Vom trece noi și peste asta.

| lanadelsex a răspuns:

Nu te sinucide, ma.O sa vezi ce misto e defapf...Viata in sine e foarte trista si fucked up.Tu ai o depresie, o sa-ti treaca.Incearca sa-ti gaesti un loc de care apartii.winking Stay strong!

| sufletdeing3r a răspuns:

Fata! Baga-ti mintile in cap si nu mai spune tot felul de prosti. Incearca sa-ti faci noi prieteni, sa comunici mai mult cu lumea si poate iti gasesti un baiat pe care sa-l iubesti. Nu mai fi asa de pesimista si lasa si tu mai mult de la tine, ca apoi vin si rezultatele. Iar daca te incui in camera si te smiorcai ca o fetita atunci e grav, mai ales fazele cu sinuciderea. Pe bune straight face? Asa am avut si eu o prietena tot in genul tau care imi spunea sa o calc cu masina pentru ca isi ura viata oh go on Dar am reusit sa o calmez si sa-i scot chestiile astea din cap, iar acum e bine. Fi mai optimista si gandeste-te ca ziua de maine va fi mai buna ca ce-a de azi. Bafta si ai grija ce faci!

| RockforRO a răspuns:

Buna,stiu cum e si cred ca te pot ajuta, daca ai nevoie de ajutorul meu dai add:War3Maker@yahoo.ro si nu vei regretawinking

| Maria_Alexandra_Andriuc_2000 a răspuns:

In primul rand, nu mai lua in seama ce zice lumea din jurul tau chiar daca ai kg. in plus multe fete si-ar dori asta, gandeste-te ca tu nu esti singura cu problema acesta, stai in banca ta si invata extrem de bine, asa vei lua note mari si poate multi te vor admira!
P.S:Tu sti ca esti frumoasa si asta conteaza cel mai mult :*

| Vilinsky_Bogdan_1995 a răspuns:

Buna Simona eu la fel am trecut si ce treci tu acum, eu m-am gandit sa vorbim pe facebook daca esti de acord cu asta astept raspuns multumesc (facebook bogdan vilinsky)

| Daniel_Fsc_1994 a răspuns:

Poti sa imi spui mie pe facebook cauta fsc daniel eu te pot consola

| RomaniaCentenarita a răspuns:

"CAtEva kiLoGraME In PloUs"