| funnygirl a întrebat:

Bunakiss...parinti mei sunt divortati, stau cu mama si in vara vreau sa plec in germania cu ea dar nu stiu ce acte imi trebuie ( am 16 ani). imi mai trebuie procura. sau ce trebuie sa fac? mersikiss

3 răspunsuri:
| Crisu a răspuns:

Din cate stiu eu, trebuie sa vina tatal tau cu tine pentru a semna acordul ca-ti da voie sa pleci din tara. Cel putin cand a vrut sorme-a sa pleca in alta tara, doar atat le-a trebui. Acum nu stiu sigur...

| kqwjy a răspuns:

Hey.
nu, nu iti trebuie procura.
procura se face numai daca nu ai buletin, ceea ce tu ai.
iti faci pasaport cu buletinul si gata happy.
sper ca te-am ajutat, bafta :*

| oveee a răspuns:

Ai nevoie de urmatoarele:
1) PASAPORT sau CARTE de IDENTITATE (CI)
2) ASIGURARE MEDICALA / CARD EUROPEAN de SANATATE
3) ACORDUL PARINTILOR pentru COPIII MINORI
Cetatenii români cu varsta sub 18 ani nu pot calatori în strainatate neinsotiti. Copiii minori pot iesi din tara daca îndeplinesc una din urmatoarele conditii:
• sunt însotiti de ambii parinti;
• sunt însotiti de un parinte aflat în posesia, dupa caz, a unuia dintre documentele urmatoare:
- declaratia celuilalt parinte, declaratie autentificata de catre notar, din care sa rezulte acordul acestuia cu privire la efectuarea calatoriei.
- certificatul de deces al celuilalt parinte
- hotarare judecatoreasca definitiva de încredintare a copilului etc.
• sunt însotiti de un adult aflat în posesia certificatului personal de cazier judiciar si a declaratiei autentificate din partea ambilor parinti din care sa rezulte acordul acestora cu privire la efectuarea calatoriei.
Model declaratie privind iesirea din tara a minorilor:
www.politiadefrontiera.ro/calatorie_2008/declaratie_insotitor_minor.pdf