| anonim_4396 a întrebat:

Bună! Peste câteva zile este ziua prietenei mele. Ea mi-a spus că o să mergem la Mall, iar după să dormim la ea. Sunt invitată eu, iubitul ei și încă o fata. Fata respectiva nu poate să doarmă la ea pentru că are treabă următoarea zi, iar eu nu pot să dorm la ea dacă este și iubitul ei.
I am spus că nu pot să dorm la ea, dar a început cu tot felul de întrebări stupide. Îmi puteți da o scuza cât de cât bună ca să nu dorm la ea? Vă rog!

9 răspunsuri:
| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Parerea mea e ca daca este prietena ta, trebuie sa vorbesti deschis cu ea si sa ii spui de ce nu doresti sa dormi la ea. E cel mai bine asa. Posibil sa mai apara situatii si o sa fie ciudat sa spui mereu cate o minciuna. Spune ca ti-e aiurea si ca mai bine mergi acasa.

| AnonimaanonimaAle20 a răspuns (pentru Aasdfghj):

Nu pot să zic că am cine știe ce relație de prietenie cu ea. Adică ea mă caută doar atunci când are nevoie de mine. În rest nu exist pentru ea.

| ionur a răspuns (pentru AnonimaanonimaAle20):

Pai dacă nu exiști pentru atuncia de ce îi permiți să-și bata joc de tine? Adică tu doar când are ia nevoie de tine sunteți prieteni? ( nașpa rău adică te folosește ai grija ce prieteni îți faci ca nu este o prietenă adevărată dacă îți face asa ceva și una ca asta.

| Aasdfghj a răspuns (pentru AnonimaanonimaAle20):

Atunci nu e prietena ta. E cel mult o cunostinta. Ii poti spune ca nu vrei sa ramai, atat, fara alte discutii, desi, sfatul meu ar fi sa nu mergi deloc. Prietenia inseamna sa fiti acolo, unul pentru altul, nu doar cand unul are nevoie. Probabil te-a invitat sa prineasca un cadou in plus.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu ai nevoie de scuze pentru asa ceva, ii spun doar simplu ca vei fii cu ea de ziua ei dar ca nu poti dormii la ea.

| Freya1 a răspuns:

Având în vedere ca nu îți e chiar o prietena asa bună, cum vad ca ai scris mai sus, ar trebui sa ii spui direct cum sta treaba fără scuze.
Ii spui ca nu ți se pare ok, ca nu vrei și nu poți și punct.Nu trebuie sa te simți vinovata niciodată pentru ceva ce nu vrei sa faci.

| ionur a răspuns:

Ma doare burta
Ma doare capul și am febra și vomit
Nu ma lasă tata

| AnonimaanonimaAle20 a răspuns (pentru ionur):

O să îi spună mamei ei și o s-o sune și pe mama happy Nu prea am cum...

| ionur a răspuns (pentru AnonimaanonimaAle20):

Nu am înțeles nimic sunt confuz rău