| bunicisibuni a întrebat:

Peste cateva zile incepe scoala, iar reputatia mea nu este una forte buna. Sunt diferita de celelalte fete si niciodata nu m-am integrat in grupul lor. In banca voi stai in proportie de 80% singura. Colegi mei sunt foarte "cu nasul pe sus". De exemplu sunt o persoana ordonata atat acasa cat si la scoala ceea ce inseamna ca am curat in camera,iar acest lucru pentru colegi mei este un lucru foarte rau. Imi spun: "Are curatenie in camera,se obisnuieste cu meseria de femeie de servici." sad Apropo eu sunt o persoana modesta, iar parintii mei nu au putut sa isi construiasca o vila asa ca eu stau cu parinti intr-o garsoniera pana vor muri bunici si ne vom putea muta la tara. Ideea e ca toti imi spun ca sunt saraca si ma imbrac de la second-hand, dar nu sunt adica am haine normale si am si cateva lucruri de firma(echipament sportiv). Intr-o zi vorbeam despre calculatoare si chesti de genul cu o fata de la alta clasa si vine un coleg si imi spune:"Tu ai PC de 7 ani,e vechitura. Tu ai laptop Acer,eu de la Apple. Ce sa faci cu Acer?" Nu am chesti foarte scumpe,dar am si eu acolo un calculator,un laptop si un telefon. Plus ca am si o tableta pe care vreau sa o vad, dar din cauza unui coleg care a spus la toata lumea ca are probleme "minciuna" nu o mai pot da. Off! Legat de viata sociala eu nu prea am fiind, cum sa zic "girl gamer" imi petrec mult timp in casa. Si sunt baietoasa asa ca nu prea sunt pe aceiasi lungime de unda cu colegele mele. Sa nu mai spun ca daca ai luat un 5 la o materie, muzica in cazul meu esti o persoana 4. Faza e ca eu sunt slaba la muzica, dar acum daca e sa comparam sa ai 10 la muzica sau 10 la mate. A doua varianta castiga ca si in cazul meu, dar nu am ce face. Ce parere aveti despre oo mica parte din ceeea ce mi se intampla? Ce sa fac? Trebuie sa ma schimb?

8 răspunsuri:
| Axys a răspuns:

Tu nu ai nevoie de colegi ci doar de nte bune lasa-i pe ei tongue parerea me si nu e nevoie sa faci schimbari la tine, fi asa cum esti si fi multumita de tine ca nu trebuie sa multumesti pe alti.

| DirviziuQ a răspuns:

Pentru ce sa te schimbi? Pentru niste idioti? Ei se dau mari cu lucrurile materiale cand de fapt ei nu au nimic al lor. Totul este al parintilor, asa ca sa nu coemnteze. La mine in clasa, este ofata care chiar are o situatie buna, dar nu se lauda deloc si niciodata nu a ras de cineva cu o situatie mai mica ca ea.Mai mult incearca sa invete bine, sa fie prietenoasa, sa ajute pe toti, sa fie ordonata. La ce te ajuta muzica daca nu vrei sa devii un cantaret sau ceva legat de muzica? La nimic, de aceea la noi toti primim 10, pentru ca profesorii stiu ca nu multi vor sa devina muzicieni. Tu continua sa inveti bine la materiile importante si de baza. In plus, ei acum poate au multe, se dau mari, dar pe viitor, daca nu stii cum sa o folosesti, acea "materie" se risipeste. Cand vor fi singuri, pe banii lor, sa vedem cat vor mai comenta. Oamenii destepti niciodata nu se lauda cu averea lor, oricat de mare ar fi, decat daca e furata si nu le pasa. Cei prosti, o pierd pe loc. Cum am mai zis, de ce sa te schimbi pentru niste prosti? Cu cati dintre ei vei mai tine legatura la 30-40 ani, cand vei avea o familie? Iti zic eu ca nu cu multi. Asa ca e conteaza? Si cu partea ca esti baietoasa, eu cunosc un baiat care mi-a spus ca ii place de o fata, fix fiindca este baietoasa, nu este fitoasa si cu nasul pe sus. Doar asteapta. Cat despre curatenie, le poti da replica ca tu nu esti un porc sa traiesti intr-un cotet si tu vei putea primi mereu pe cineva la tine in casa fara sa iti fie frica ca va rade de dezordinea de la tine si te va barfi.

| DirviziuQ a răspuns:

Si sa nu uit, tu sa ai strictul necesar, care te ajuta in prezent la problemele tale, si ei tot ce vor, fiindca, atunci cand murim, nimeni nu le duce in mormant cu el sa le mai foloseasca. Practic le-ai avut o viata degeaba. Asa ca, de ce conteaza atat de mult?

| Biancaalone a răspuns:

Am trecut si eu prin asta. Si acum sunt unde sunt pentru ca am facut eu cateva schimbari. biancapetrescu2000@yahoo.com e mess-ul meu. Cauta-ma ca sa-ti spun ce am facut eu.

| RedCookyeeee a răspuns:

Hmm....nu trebuie sa iti pese de ei si de parerile lor. Gandeste-te ca peste 10 ani poate ei o sa ajunga vanzatori la lidl. Tu tine capul sus, lasa-i pe ei cu telefoanele si cu laptopurile lor ca doar nu le ia cu ei in lumea de apoi. Tu vezi-ti de viata ta, nu iti schimba stilul tau pentru niste viitoare c...e. Btw ce clasa esti?

| bunicisibuni explică (pentru RedCookyeeee):

Trec a 8-a. O sa am examene pe cap. sad

| RedCookyeeee a răspuns (pentru bunicisibuni):

Gandeste-te ca mai ai un an de indurat toate rahaturile astea. Si axeaza-te foarte mult pe examene pentru ca sunt destul de importante. Asa vei uita de colegii tai insuportabili. Btw sper sa intrii la un liceusi un profil foarte bun:*

| Hardut_Larisa_2000 a răspuns:

Ămmm... Am trecut și eu prin chestii asemănătoare. Doar că eu nu am colegi fitosi... Faza e ca toti colegii mei aveau telefoane de 12 milioane si eu eram singura din clasa care avea un jaf de telefon... In in fine. Pana la urma m-am onisnuit cu ideea. Eu zic ca ar trebui sa nu ii bagi in seama pe cei care rad de tine... Sa nu le dai importanta. Spune-le sa se puna o zi in licul tau sau macar sa inchida ochii, sa isi imagineze cum ar fi daca ar traii ca tine. Daca vrei sa iti faci prieteni in scoala aia, stai in pauze pe hol... Uita-te pe culoar si poate vezi o persoana care poate are o viata ca a ta... Sau poate vei avea un coleg sau o colega noua... Incearca sa te imprietenesti prima cu el/ea si sa ii spui despre tine si ce iti fac colegii... Poate nu ii va baga in seama si va sta cu tine. Sper ca te-am ajutat :* Succes!