| giuliaelena666 a întrebat:

Peste o saptamana ma duc la Iasi sa imi fac niste analize obligatorii(ca sa vezi daca esti apt/neapt) pentru liceul militar.Eu fumez de ceva timp, de cateva luni si intrebarea mea e urmatoarea: Se vede fumul pe plamani daca e sa imi faca raza sau se observa din analize ca fumez?

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Asta e o mica problema. Probele sportive sunt marile probleme.

| VreauSaFiuMilitar a răspuns:

Din analize nu se observa. Pe plamani este posibil se sa vada, dar nu te afecteaza cu nimic pentru admitere. Te ajut cu tot ce vrei sa stii despre admitere, probe, vizita medicala etc.

| giuliaelena666 explică (pentru VreauSaFiuMilitar):

Ma poti ajuta cu toate te rog? niste informatii n-ar strica

| VreauSaFiuMilitar a răspuns (pentru giuliaelena666):

Ai mesaj in privat

| VreauSaFiuMilitar a răspuns (pentru VreauSaFiuMilitar):

Nu pot sa-ti trimit in privat.
in primul rand trebuie sa stii ca daca nu te-ai apucat de probele sportive, sa te antrenezi, sansele tale scad mult la admitere. Nu sunt niste probe foarte grele, dar trebuie sa ai conditie fizica. Asa ca iti recomand sa iesi in parc sau la sala si sa alergi, mult. Prima oara alergi mult, kilometrii, cat poti. La inceput mai putin, cu timpul mai mult. Cand ai vazut ca te descurci, ca nu mai respiri atat de greu, ca nu ai obosit foarte tare, te apuci de proba de viteza. Cineva te cronometreaza si alergi distante scurte, cat mai repede. Trebuie sa stii ca la proba sportiva ai de alergat 1 km si ceva intr-un timp destul de scurt, si am inceput cu asta pentru ca din opinia mea este cea mai grea. Restul sunt usoare. O sa-ti las un link cu toate probele sportive. Daca te pregatesti serios de pe acum, cu toate ca e putin tarziu, o sa reusesti. Poti sa-ti rogi proful de sport sa te ajute cu saltele si capra. Dar sa le luam pe rand. Prima oara mergi la centrul militar zonal, acolo unde o sa ai un mic interviu. Te intreaba chestii usoare. De ce vrei sa te faci militar, daca te intelegi bine cu parintii, trebuie sa fii sincera si sa te comporti normal. De aici iti dau trimitere la spitalul militar. Acolo te contrloeaza peste tot. Din cap pana-n picioare. Inainte de a merge la spitalul militar, iti recomand sa mergi la un spital de psihiatrie pentru ca ai nevoie de o adeverinta, precum ca esti apta din punct de vedere psihologic. Te intreaba chestii usoare, de ce vrei sa dai la liceul militar, cum te intelegi cu parintii, daca iti place cariera de militar etc. Trebuie sa fii cat mai vorbareata, si daca este cazul poti si sa minti. Sa nu-i spui daca ai avut probleme cu familia sau chestii d-astea care ar arata ca ai avut anumite probleme care te-au afectat. Cand termini cu vizita medicala, duci dosarul inapoi la centrul militar informational, acolo unde lasi dosarul, iar ei iti spun daca esti apt si daca ai trecut. Te programeaza sa dai probele la liceul militar de la Breaza. Nu conteaza ce liceu ti-ai ales, toate probele se dau le Breaza. Acolo stai cateva zile si ai cazare doar tu, nu si parintii, dar gasesc usor cazare prin oras. Daca ai trecut si probele sportive urmeaza proba psihologica unde trebuie sa fii foarte atenta. Sunt niste chestii simple. Apoi proba scrisa la matematica si romana. La matematica sunt sub forma de grila, deci nu sunt grele. Se da cam ce ai invatat in 5-8. Tot punctajul se calculeaza si in functie de cate locuri sunt, mult mai putin la fete, te accepta dupa medie.
Daca ai trecut de toate astea poti sa stai linistita. Liceele sunt la Breaza, Campulung Moldovenesc, unde iti recomand sa mergi si la Constanta. Liceele sunt cu profil mate info. Te trezesti la 5 jumatate, la 6 faceti o mica incalzire, dusuri, masa, ore, apelul de seara. Este frumos. O sa-ti faci multi prieteni. Fiecare o sa aveti sarcini de facut, unul spala vc uri, unul se ocupa de bucatarie etc. Poti sa iesi din afara liceului doar cu bilet de voie, pe care-l primesti doar daca ai note bune. In wekeend poti pleca acasa. In uniforma sau fara. Timpul liber il petreci cu colegii si va distrati. Sunt multe concursuri, te poti baga la anumite ore de sport gen baschet, judo, volei. Este foarte frumos, dar si greu... Faci acest liceu doar daca vrei sa fii militar, pentru cel putin 10 ani de la terminarea liceului, altfel platesti toate costurile. Sper ca te-am ajutat. https://www.youtube.com/watch?v=33d3epPGY5U

| NelsonM a răspuns:

Nu da nu prea iti recomand fumatul e de prosti