| DeliaMaria123 a întrebat:

Bună!
Prietena mea cea mai bună ..defapt pe care o credeam cea mai bună, s-a schimbat, adică, cănd a venit la şcoala mea, în Anglia, nu avea pe nimeni, nu avea prieteni, fără mine nu s-ar fi descurcat.
Ea avea nişte prietene în România, şi chiar dacă eu ii eram aproape lor le dădea mai multă împortanţă, partea ciudată este că le bărfea către mine iar cănd vorbea cu ele, vai vţm, inm, va iubesc.
Ea din prima a avut ciudă pe mine, pentru că multă lume mă place dar asta nu mă face să am fiţe sau să fac diferenţa intre persoane, mereu cănd îmi zicea cineva că sunt frumoasa sau îmi făcea complimente, ii se vedea ciuda în ochii mă jur, şi ridica din sprinceană, cu toate că era geloasă pe mine, mereu vroia să doarmă la mine, să ieşim şi eu deşi eram prinsă de ideaa că nu imi este o prietenă adevărată, nu o refuzam niciodată pentru că ştiam cum e să fii singur şi ţin să menţionez că mă copia cu orice.
Am învăţat-o multe chestii legate de orice, am ajutat-o când avea nevoie, i-am dat sfaturi, iar eu când aveam probleme sau eram supărată, ei nu-i păsa.
După ceva vreme, şi-a făcut un iubit, apoi cănd s-a certat cu el s-a pus cu prietenul lui cel mai bun apoi cu fratele acelui băiat, el având 19 ani şi ea 13, ştiu ciudat ..mamei sale i-a spus că are 16.
De cănd e cu ală, mereu încearcă să îmi bage beţe în roată, adică aveam o fată la şcoală care stătea cu noi si ea mi-a zis să-i spun să ne lase împace că ea nu o suportă.i-am zis, fata a înţeles, după 2 zile o văd pe ea cu fata aia, şi chiar nu îmi dau seama ce a vrut ea să facă, eu mă înţelegeam chiar foarte bine cu aceea fată,i-am cerut scuze, apoi ea o lua mereu cu ea, şi cică îmi zice ea mie, "Dacă vrei poţi să stai şi tu cu noi", m-am enervat şi i-am zis "Tu îmi zici mie dacă vreau pot să stau şi eu cu voi? cred că ai uitat cum erai acum ceva luni!"
Apoi a început să se creadă regina, cea mai tare, cea mai frumoasă, cea mai perfectă, critică mereu pe toţi.
De cănd eram eu cu fostul meu prieten, ea vb cu el, i-am zis că nu îmi convine, nu a mai vorbit, apoi a început să vorbească iar deşi avea prieten, a pus o prietenă de a ei din România să vorbească cu el, nu i-am zis nimic, nu înţeleg ce dracu încearcă asta să îmi facă?
Ea s-a împrietenit cu 2 fete, şi mereu îmi zice eu ies cu... eu sunt cu... fără să o întreb eu nimic, şi chiar exagereză, mă jur chiar se crede regină!
Eu nu i-am greşit cu absolut nimic, şi aş vrea un sfat, o părere, sau să imi spuneţi ce încearcă ea să facă, sau ce ar trebui eu să fac vă rog din suflet că nu mai suport!
Dau funda! happy

4 răspunsuri:
| KamaSutra a răspuns:

Wow,saraca de tinehappy
Ceea ce trebuie sa faci este sa o ignori. Fa.ti alte prietene, arata.i ca poti si fara ea.De cum ai vazut ce fel de persoana e, trebuia sa o fi ignorat.
Prefa.te pur si simplu ca n.o cunosti, oricum, mai devreme sau mai tarziu va plati pentru asta, nu.ti face grijiwinking
Pentru oamenii ca ea nu merita sa.ti bati capul. Tu fii la fel de buna in continuare si ai mai multa grija la cum iti alegi prieteniihappy
Ma bucur ca te.am putut ajutahappy

| corbulalbrosu a răspuns:

Din moment ce ti-ai dat seama ce ii poate mintea ar fi indicat sa nu o mai bagi in seama.Din pacate bunatatea nu este recunoscuta si mai ales rasplatita de cele mai multe ori. Tu ramai in continuare asa cum esti deoarece este mare lucru sa fii omvorba unei melodii : "a fi domn e o intamplare, a fi om e lucru mare". Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E bine ca inveti de pe acum ca oamenii sunt doar cu.rve pe interes. mai bine singur decat cu idioti ca ea.

" ce ar trebui eu să fac" sa cauti oameni mai de treaba de acum in colo, in caz de mai fac ca ea sa nu iti mai bati capul cu ei ca vezi unde se sfarseste chestia asta, ei pleaca si tu suferi ca bleaga

| Razvan892 a răspuns:

Parerea mea e ca oamenii ca ea trebuie ocoliti cat de urgent posibil. La inceput nu si-a aratat adevarata fata profitand de faptul ca e singura acolo. A fost "cuminte" doar sa-si faca prieteni si sa se acomodeze, pur si simplu s-a folosit de tine. Acum ai vazut si tu ce fel de om este, parsiv, rautacios, arogant, egois, etc. Din punctul meu de vedere ai toate motivele sa o inlaturi din viata ta... Sper ca te-am ajutat.