| selnuag a întrebat:

Pur si simplu nu imi mai suport mama. Am un frate mai mic de 5 luni si eu vb la tel iar el a cazut din pat. Dupa 5 min. a inceput sa rada. A trecut peste asta. Dar tata m-a batut pentru prima data si dupa mi-a luat apararea in fata mamei si si-a cerut scuze in fata mea. Dar mama e o scorpiee ma bate in fiecare zi doar ca am uitat sa imi pun ochelari sau ca n-am auzit ceva spus de ea sau nu mi-am luat pastila la timp deci chestii inutile. Si sunt toata rosie pe picioare azi am si lesinat dar ei erau plecati si nu am mai spus ca dupa iarasi mama ma face jigodie ma injura tot timpul ii spune lui Dumnezeu ca cu ce a gresit de ma are pe mine isi doreste sa nu fi trait si chestii de genul. Eu m-am obisnuit cu bataia dar vb ma dor cel mai mult. N-am putut respira azi. Si tatal meu e lautar si eu trebuie sa cant va dati seama iar ea tot imi scoate ochii cu filmarile de pe fb cu celalalte fiice ale lautarilor ca ce copil silitor este toata ziua repeta toata ziua. Si apoi m-a luat de par si m-a ridicat in sus. Eu am conditii mereu imi fac poftele dar simt ca nu o mai iubesc pe mama. Mi se pare dusmanul meu de moarte. Sunt zile in care nu mai pot respira din cauza ei. La scoala nu iau note asa bune iau de la 6-10 ( am numai decat 2 de 6). Ma inteleg fb cu colegii si am o fata in clasa care are numai note de 2 si de 3 iar ma-sa nu ii spune nimic. Iar de cand a aparut fratele meu pur si simplu simt ca ea nu ma mai iubeste si ma bate intruna in fiecare zi. Iar ea in loc sa nu ma mai bata si sa ma ajute la scoala si la canto sta toata ziua pe fb si fumeaza 2 pachete de tigari iar de copil nu se ocupa. Pur si simplu nu mai suport. Spuneti-mi ce sa fac.
Dau funda

2 răspunsuri:
| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| Holy2010 a răspuns:

Fata mea... cu toata parerea de rau pentru ce ti se intampla..ma intreb cum iei si 6 la scoala cand tu nu stii sa te exprimi in limba romana. Ce ai postat mai sus e dezastru. Pentru viitorul tau... apuca-te de invatat. Nu o face pentru mama sau pentru altii ci pentru tine. Nu stiu ce varsta ai dar trebuie putina seriozitate si din partea ta daca vrei sa te ia lumea in serios.
Iar daca mama iti vorbeste cum ai exemplificat mai sus, sa-i fie rusine! Nu exista scuza pentru asa exprimare indiferent de ce face copilul. Si apropo de ce faci tu. E clar ca nu pricepi de ce esti certata pentru ca nu ti se explica frumos, probabil ca nici ai tai nu mai au rabdare sa-ti explice de ce e important sa porti ochelarii aia sau de ce pastila se ia la o anumita ora ca sa-si faca efectul tratamentul. Ai numit lucrurile astea "inutile" si asta spune tot despre puterea ta de intelegere. Sfatul meu e mai multa seriozitate la scoala si vei vedea cum se schimba si atitudinea mamei. E oricum spre binele tau.