| eliza a întrebat:

saptamana asta am primit 2 mail-uri de la raifaisen bank da nu stiu de ce? fiindca eu sunt minora si nu am cum s-a am cont sau rate la banci parintii mei nici macer numi stiu id sau ce e ala. o fi fost vreo eroare sau aia i-au trimis cui nu-i trebuie? ati patit si voi asa ceva sau puteti sa-mi explicati de ce imi trimit astfel de mail-uluri? eu nu am fost sau m-am inregistrat pe niciun site cu banci sau site-ul de la o banca. pa pa!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt hakeri iubita...nu intra!

12 răspunsuri:
| Criiss16 a răspuns:

Si eu am primit dar nu le-am deschis. Le-am sters direct!

| Bianca_4346 a răspuns:

Si eu am primit...pfiu...m-am speriat cand am vazut mail-urile alea...mersi cca ai pus uh intrebarea

| VladDu a răspuns:

Am primit si eu odata chiar daca nu am nici o legatura cu banca lor.
Nu le baga in seama, poti sa le stergiwinking

| Andreea24 a răspuns:

Probabil sunt spam-uri. In orice caz, daca nu sunt conturi facute de tine nu da click pe nimic, sterge direct pentru ca poti lua tot felul de virusi.

| eliza explică:

Buna! mersi maktub ai naibi hakeri! si no s-a intru. pa pa!

| eliza explică:

Buna! o da mai ma primit unu si de la banca transilvania in aceiasi saptamana da ala era ciudat nu intelegeai ce scria. pa pa!

| eliza explică:

Din pacate eu le-am deschis dar o s-a ma invat minte daca mai primesc mail-uri de genul acela nu le mai deschid. multumesc si @gabyycena daca raspund cu buna la inceput sau cu pa pa la sfarsit asta inseamna copiere? atunci can dmergem pe strada si spunem la o persoana cunoscuta buna sau buna ziua asta inseamna copiere? fiindca toata lumea spune buna ziua, buna etc. pa pa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu si asta doar de cand accesez site-ul, la mine mai intra spam si cu banca transilvania.nu le deschide, pur si simplu le stergi.eu nici macar nu stau in romania si nu am habar ce fel de banci sunt.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Le ștergi cum le vezi, nu le mai deschizi.
Totul constă în "naivitatea" persoanei care primește așa ceva prin date de identificare, coduri și pin-uri de acces. Mare grijă să nu te tenteze vreo dată.
Sunt haker "cu intenții bune".
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da eliza si eu sunt minor si am primit nu 2.......100 de mailuri de acest genwinking....singurul lucru este sa le spui parintilor tai cum de altfel am facut si eu si sa faceti o plangere la politie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Plângerile la poliție nu o să rezolve nimic. Cel mai bine trimiteți mail-ul împreună cu adresa expeditorului la o companie anti-virus.
Acele mesaje sunt catalogate drept phishing spam. Dacă nu trimiteți mail-urile mai departe, către o companie anti-virus, atunci nici să nu le deschideți.
Deschiderea unui email va înștiința persoana care le-a trimis că adresa la care au ajuns este validă și va continua să trimită mesaje cu conținut similar.

| gabyyycena a răspuns:

Mda am si eu sa iti spu ceva eliza te rog eu mul enorm sa nu o mai copiezi pe legiuitoarea cu pa pa ea a fost prima cu chiestia asta si ii apartine total si plus cand vad buna la inceput si papa la sfarsit stiu ca e legiuitoarea asa ca nu o mai copia plz e valabil pentut toti