| ssfwl a întrebat:

Se apropie inscrierea la liceu si am o dilema. Locuiesc in Buzau si ma bazez pe profilul de filologie bilingv engleza. (Cu filo simpla pe 2 si stiinte sociale pe 3. ) Am dat Cambridge-ul, l-am luat, desi nu stiu daca ar fi mai bine la Hasdeu sau la Eminescu (sperand ca am medie de amandoua). Adica, sincer n-am nici macar o idee cum sunt profesorii in vreunul dintre ele si, spre exemplu, am auzit ca Hasdeu te exaspereaza, iar Eminescu aparent se cam duce de rapa. Are cineva experienta, poate sa imi dea vreo recomandare? Oricum, multumesc anticipat pentru orice opinie!

2 răspunsuri:
| deeeaqq a răspuns:

Nu știu de unde ai auzit că Eminescu se duce pe râpă, în fine.
Da, într-adevăr, în Hsd profesorii sunt mai exigenți decât în Eminescu, e liceu cu pretenții, la ce te așteptai?
De făcut carte faci în ambele licee, doar că în Hsd ești nevoită să înveți la toate materiile, pe când în Emi ești lăsat puțiiiin mai "low" la materiile care nu sunt de profil ( nu te aștepta să nu înveți deloc, doar nu se pune mare presiune pe tine ).
Cât despre colectiv, e ok în ambele licee. Ce medie ai?

| ssfwl explică (pentru deeeaqq):

Am auzit mai mult de la profesori (bine, și unele cunoștințe, dar în principal profesori) și nici nu știu ce sa mai cred, sincer.

Mda, bine, liceu cu pretenții, ma interesează per total sa fie profesori chiar buni, cum sa zic, competenți, adică nu am habar de niciun profesor de la Hașdeu sau Eminescu deci mda... nașpa. M-ar interesa sa fie în principal cei de romana și engleza buni, oricum, în fine.

Medie am 9.30 la examen în sine și cu cea de gimnaziu e în jur de vreo 9.43, deci mai mult sper sa am medie de amândouă și ma hotărăsc cât mai curând (pana sa completam fisele) și sa nu îmi bag unghia in gat dupa, de-asta îmi e cel mai frica. Sike.

Mulțumesc mult pentru răspuns totuși, sincer.