| Andreea7000 a întrebat:

Se poate ca într-o clasa de 31 de elevi sa spună diriginta clasei ca nu mai e nici un loc liber pentru un transfer, dar in clasa sa fie o banca cu un loc liber?

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Bineinteles ca este posibil!
Daca clasa aia are declarat la inspectoratul scolar ca are maxim 31 de elevi, nu conteaza cate banci sunt in clasa.

| Donsavas a răspuns:

Da,nu conteaza cate locuri libere sunt in banci cat conteaza un anumit număr de elevi.

| Andreea7000 explică (pentru Donsavas):

Pff? Eu voiam in aceea clasa neapărat deoarece acolo este o prietena foarte bună...

| wpetterssone a răspuns:

Cataloagele școlare au 36-39 de spații pentru elevi, deci numărul maxim de elevi este de 39. Numărul băncilor și a l scaunelor nu are legătură cu numărul elevilor. De obicei, clasele au în dotare o bancă în plus față de numărul elevilor pentru a preîntâmpina lipsa unei bănci care suferă modificări fizice, ori pentru o inspecție.
Dirigintele clasei poate da confirmarea introducerii unui nou elev în clasă, cu condiția ca acesta să întrunească câteva criterii (cel mai des la licee).

| Catalina990099 a răspuns:

Da, e posibil sa fie alte clase tot pe acelasi profil cu mai puțin elevi.