| baiatulbaiatbaietel a întrebat:

Am 16 ani,baiat,o viata okay,familie instarita,am aproape tot ce mi doresc,de la haine la telefoane si o casa mare si frumoasa.
Am o gramada de prieteni,am si iubite,sexual inca sunt virgin,dar sunt aproape sa imi pierd virginitatea.
Cu scoala stau okay,note de 8, 9,10.
In ultimul timp ma simt confuz si foarte pierdut, asa mai ales in weekend uri.
Am o rutina plictisitoare...de luni pana vineri scoala si antrenamente,iar in weekend simple iesiri cu amicii(aceeasi baieti de fiecare data), la un suc la un mc.
Dar in ultimul timp am o senzatie de anxietate(cred ca asa se numeste)
Simt ca nu mai am ce sa fac si efectiv imi vine sa plang cand ma gandesc ca ziua ce urmeaza e identica cu ieri si cu cea de saptamana trecuta etc.
Am intrat intr o depresie adanca.....si simt ca vreau sa am o alta viata(chiar daca altii spun ca si ar dori viata mea)
Fumez destul de mult(jumatate de pachet pe zi)
Uneori ma imbat cand sunt singur acasa doar asa ca sa mai uit si sa am alte stari si mai consum si diferite substante(legale) nu etnobotanice de 2 bani - codeina si benzidamina
Simt ca nu am chef de nimic
Cand sunt in casa am chef sa ies
Cand sunt afara parca m as duce acasa.
Am tulburari de somn si refuz fetele care vor sa iasa cu mine,efectiv pentru ca nu am chef si vreau sa stau sa ma inchid in mine...
Este asta cu adevarat depresie?
No hate, please

Răspuns Câştigător
| Iyulia3712 a răspuns:

Pe langa sfaturile celorlalti, care sunt extrem de bune si pe care le recomand 100%, mai am eu o idee care o sa-ti faca bine. Dusuri cu apa rece. Da, ai auzit bine, sunt extraordinare pentru sanatate, si crede-ma, cand faci cate unul de asta in fiecare zi nu mai simti rutina deloclaughing in sensul ca, chiar daca o sa te obisnuiesti oarecum in timp, socul initial tot o sa fie mare, o sa iesi din zona de confort si o sa-ti demonstrezi tie cat de tare esti, si ca nimeni nu te poate opri. Si acum hai sa incepem cu beneficiile, ca sunt o tooona.
· cand faci un dus rece, corpul elimina endorfine, numite si hormonul fericirii, adrenalina si noradrenalina. Asta inseamna ca dupa te vei simti extrem de fresh, revigorat, fericit si gata sa incepi ziua.
· s-au facut studii pe oameni cu depresie, este DEMONSTRAT ca ajuta foarte mult la iesirea din starea aia, ito da un boost de energie pe care nu prea ai cum sa-l iei din altceva.
· regleaza nivelurile de stres, iti invata corpul sa reactioneze mai bine la stres si prin urmare antreneaza si mintea sa faca acelasi lucru
· te ajuta sa dormi mai bine
· iti creste sistemul imunitar, eu le fac de ceva timp si nu am mai racit absolut deloc de cand am inceput
· creste nivelul de testosteron cu pana la 16% daca le faci regulat
· am citit ca la barbati ajuta si cu "imbunatatirea" (?) spermei. Idk care e termenul corect, dar oricum ajuta in domeniul alalaughing)
· In timp, vei onserva ca transpiri mult mai putin
· E foarte sanatos pentru piele si par
Asadar, daca nu te-am convins ca e o idee buna sa le incerci macar, nu stiu ce e de facut. Iti spun, ca mai ales in starea ta (care e probabil un inceput de depresie), o sa te ajute sa preiei controlul, sa simti ca nu se duce chiar totul de rapa si chiar o sa te faca mai fericit. In plus, facand asta in fiecare zi o sa fii motivat si sa te lasi de fumat si de baut, sa iti dai silinta la antrenamente. Ideea e ca acum chiar ai nevoie sa faci ceva sa controlezi chestia asta, daca ii dai voie, o sa se adanceasca si odata ce intri in gaura aia e greu sa mai iesi, si cand iesi poti aluneca inpoi foarte usor. Deci te rog, ai grija de tine, si fa ceva de care sa te simti mandru, sa simti ca preiei controlul si ca esti multumit si fericit cu adevarat de viata ta. Eu am sugerat dusurile reci, ar fi un inceput foarte bun. Dupa, va urma si lasatul de fumat, si de baut, dar ideea e ca trebuie s-o iei treptat. One step at a time. Mi-ar placea sa aflu daca iei macar in considerare treaba asta cu dusurile reci. Si daca mai ai vreo intrebare, sunt mereu deschisa, mai ales ca sunt experta la chestia astarolling on the floor)

| baiatulbaiatbaietel explică (pentru Iyulia3712):

Heei,sa stii ca am inceput treaba cu dusurile dar parca mai tare ma obosesc, nu stiu de ce.
Dar cred ca functioneaza, pentru ca le fac seara cand ajung de la sala.
Si adorm ca un prunc laughing)
Mersi oricum, raspunsul tau e castigator

| Iyulia3712 a răspuns (pentru baiatulbaiatbaietel):

Ma bucur sa aud ca te ajuta macar putinhappy Daca esti persistent, ai sa incepi sa vezi din ce in ce mai multe beneficii. Si, da, e posibil sa te simti mai obosit si din cauza ca e seara si este deja extenuat pe la ora aia...happy Dar garantat, daca ai sa incerci sa vezi cum e si dimineata, ai sa constati ca ai sa te trezesti imediatlaughing

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pacat ca-ti distrugi viata, acum, cand esti la inceput de drum!
Schimba-ti obiceiurile ca alea te duc la depresie!
Evita sa mai bei, a fumezi si sa consumi droguri si bucura-te de viata!
Nu mai asculta muzica trista, ci doar vesela, antrenanta, care te imbie la dans, la topait!
Apuca-te serios de un sport, care sa te solicite maxim si sa-ti scoata toata depresia din tine.
Este foarte cunoscut ca, o activitate sportiva intensa oboseste corpul atat de mult, dar iti da si o stare de multumire sufleteasca, ca ai facut ceva bun, f bun pentru tine.

Da, esti in depresie si toate rahaturile pe care le consumi acum, te-au adus aici!

Esti un baiat puternic si dupa cum spui, fara probleme acasa, sau probleme financiare, deci ai din start un avantaj pe care marea majoritate nu-l au. Profita si fa-ti o viata frumoasa si fericita!
Iesi din mediul in care ai intrat.
Evita prieteni cu care bei si te trag in acel mediu.
Apuca-te de un sport regulat
Iesi din casa si bucura-te de viata!

| Victoria18 a răspuns:

Eu cred ca ai probleme mintale... Daca cu viata aia tot te simti asa...

| LoredanaS19 a răspuns:

Încearcă sa ieși din viața aceea,, plictisitoare’’, fa cunoștința cu oameni noi, fi mereu comunicativ, când te plictisești du-te pe strada și bagă-te in seama cu oamenii, fa-ti noi prieteni, tu trebuie sa îți impui ca nu e ok sa trăiești așa, fa multe activități du-te la Fitness, practica ceva sport, vei vedea ca te vei simți mult mai bine.Iti poți face o lista cu tot ceea ce îți dorești sa faci, egal ce, încearcă cât mai nebunesc apoi pune-o in aplicare happy tu trebuie sa fi conștient ca ai doar o viața și trebuie trăită din plin, trebuie sa înveți sa simți ca trăiești, fi tu și distreaza-te. Multă bafta happy

| Alexandru_Dedu_1989 a răspuns:

Fratele meu, eu sincer iti recomand efectiv sa incerci lucruri noi, lasa-te de fumat si baut, alea da, te ajuta pe moment, dar iti creeaza dependenta, si trezirea la realitate este si mai dura, vei deveni alcoolic, fumator din acela care trage 2 pachete pe zi sau doamne fereste sa te apuci de droguri, o fata langa tine ar putea sa te ajute, vezi din cele care te vor pe langa ele daca te atrage totusi vreuna, asa mai ai si tu cu cine sa mai vorbesti mai personal, te poate scoate din lumea ta neagra, in lumea adevarata.
Multi avem depresie, dar e ceva trecator daca gasesti modul de a trece peste, este ca o cheie la un lacat, odata ce ai gasit-o, ai pus mana pe libertate... sper sa te ajute.
Bafta!