| Ionutdragun a întrebat:

Bună seara, am nevoie de ajutor, am 15 ani, înălțime 1.74(59.2kg)vara aceasta am avut 89 kg și am slăbit foarte mult, în ultimul timp am început sa nu mai am poftă de mâncare, mă simt obosit... Iar mama nu își bate capul să meargă cu mine la doctor etc... E ceva normal?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Nu, nu este normal...dar la medicul de familie poti sa mergi si singur si sa-i spui asta, fiindca nu este nromal sa pierzi 30kg in 3 luni.

Ai cumva si alte simptome?
Oboseala poate fii de la lipsa hranei sanatoase... practic ai pierdut prea mult in greutate si probabil ca ai anemie.

| Ionutdragun explică (pentru Violleta2022):

Da... Am anemie, amețeșt rapid... Imi schimb emoțiile rapid

5 răspunsuri:
| dani0078 a răspuns:

Cea mai buna varianta e sa o convingi pe mama ta sa te duca la medic pentru ca nici o persoana nu poate slabi asa mult in mod sanatos,mai ales copiii sau adolescentii,decat daca faci sport.
Daca nu reusesti, exista o aplicatie medicala numita ADA unde poti trece toate simptomele si iti da cele mai probabile variante de diagnostic, dar cea mai buna solutie e sa ajungi la medic.
Ai dreptul la asistenta medicala, iar mama ta este obligata legal sa aiba grija de sanatatea ta, nu exista ca nu isi bate capul cu tine.

| ElvisVasile a răspuns:

Raposatule

| andreip33 a răspuns:

Calculeaza-ti kcal pentru mentinere si fa-ti o dieta variata. Mananca fructe ca sa iti cresti apetitul. Daca mananci si dormi destul nu o sa mai ai nicio problema.

| Ionutdragun explică (pentru andreip33):

Am început sa mănânc mai multe fructe (mandarine, portocale) și azi dimineață am mâncat și ma simt mai bine! Mulțumesc pentru sfat!