| anonim_4396 a întrebat:

As avea nevoie de ajutor/un sfat sau macar sa va dati cu parerea.
Eu de cand ma stiu in scoala nu imi aduc aminte sa fi avut multi prieteni sau sa fiu popular, (pentru mine asta nu este o problema), dar in schimb am avut parte de alte probleme.
Acasa ai mei erau exigenti si m-au obligat sa invat, si iar sa invat si nu prea imi dadeau timp liber, de aceasta am fost catalogat ca tocilar... si chiar batut.Da batut, sincer de multe ori am fost luat drept cel mai fraier din clasa.
Sa zicem ca am "trecut" peste asta.
A venit liceul.
Credeam ca lucrurile se vor schimba...
Lume noua...chiar imi facusem un prieten...si vreau sa zic ca am intrat la un liceu pe mate -info ( mai mult pentu info care sincer cred ca e singura materie care imi place).
Dar tot la fel am bataia de joc a tuturor, daca cineva vrea sa se descarce dupa o zi lunga pe cine se descarca? Pe mine.
De curand m-am apucat un sport ( baschet) dar joc GROAZNIC, efectiv nu stiu ce caut aici, am venit ca m-ah obligat ai mei ca am avut ceva probleme de sanatate si medicul a zis ca mi-ar prinde foarte bine sa fac sport.
Dar sincer nu imi place acest sport, urasc sa merg la antrenamente, efectiv nu imi place.Si sunt convis ca colegi m-ar umili daca ar afla
App vara asta am s-a intamplat sa ma duc cu un prieten pe un teren de atletism ca sa isi fratele mai mic.
Si din intamplare m-au doi colegi. Nu vreau sa va spun ce si-au batut joc de mine luni. M-am simtit Groaznic!
Si tocmai astazi dupa ce termin antrenamentul la baschet, pe cine vad pe teren?
Pe o fata de la mine din clasa!
Oricum sunt convis ca maine toti vor rade din nou de mine.
Acuma incerc sa o conving pe mama sa renunt la baschet.
Macar atata!
Ca oricum pentru scoala nu am alta solutie decat sa stau sa suport.
Anyway.
Va doresc o seara faina si pentru povestea asta lunga.
P.S sper sa rezist oricum nici in cel mai rau caz posibil nu m-as sncide, oricum aceasta pentru mine in situatia asta e un act de lasitate.
O seara faina!

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Problema e doar LA TINE, ca nu ai incredere in tine si ca te consideri inferior lor, in plus le si permiti sa-si bata joc de tine, probabil le si arati ca-ti pasa ca esti marginalizat. La liceu se face misto din multe cauze, poate fi aspectul, pot fi altele, dar de ce ar rade cineva de tine ca faci sport?
Ca sa inchei, daca ai o atitudine corespunzatoare NIMENI nu isi va bate joc de tine, daca te comporti ca un fatalau, fii sigur ca toti vor rade de tine.

| IuliaAna23 a răspuns:

Eu zic sa anunți cadrele didactice in legătură cu bătăile, nu e ok. Cat despre baschet, cu voință si mult antrenament îi pot întrece pe ceilalți. Daca ți-ai impus singur ca nu ești bun la sportul asta sau la oricare altul, să nu te aștepți sa reușești.
Si nu e nimic rău sa fii tocilar (de ce ar fi rău sa înveți?!).
Eu cred ca ceilalți se iau de tine pentru ca sunt invidiosi pe notele tale, ignora-le prostia.
Chiar daca te lași de baschet, apuca-te de alt sport care îți place si dovedește-le ca ești mai bun decât ei, nu ii lasa sa te inferiorizeze, vorba aia, cine rade la urma rade mai bine.