| DDN a întrebat:

As dori sa ma ajutati cu cateva sfaturi. Sunt foarte speriata. Acum ceva timp mi-a aparut pe buza inferioara un fel de basica, nedureroasa doar incomoda. Dupa cateva zile mi-a trecut, dar vad ca acum apare iar tot in acelasi loc. Am inteles ca se numeste mucocel. Este ceva grav? Ma pot trata acasa sau trebuie sa merg la doctor pentru un tratament? Va rog sa ma ajutati pentru ca sunt foarte speriata. Ati avut asa ceva? Si daca da, cum ati scapat de aceasta problema. Va multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| dd17 a răspuns:

Besica de pe buza se numeste herpes si se datoreaza virusului Herpes Simplex. Herpesul de la nivelul buzelor debutează cu o băşicuţă, care se măreşte, devine roşiatică şi dureroasă, iar după 24 de ore dă naştere unui mic mănunchi de băşicuţe gălbui.

După trei zile, aceste băşici se sparg şi formează o crustă, care dispare după 10 zile, fără să lase nicio urmă pe piele. Odată contractat, virusul herpetic rămâne în organism şi poate da oricând astfel de leziuni. Problema e ca pana nu-si face de cap vreo doua zile, nu se vindeca. Inainte era la farmacie niste fiole cu o substanta numita Rodilemid. Nu stiu daca mai exista sau daca nu si-a schimbat denumirea. Mai este si crema Aciclovir sau antivirale ca Zovirax, Valtrex.
http://www.topsanatate.ro/......-post.html
Dar daca vrei doar tratamente naturiste, atunci uite aici niste link-uri cu asa ceva:
http://www.clicksanatate.ro/......u-si-rapid
http://www.scapadeherpes.ro/