| anonim_4396 a întrebat:

Buna seara / buna ziua, am 15 ani si de fiecare data cand vad ca vine un vant puternic, o ploaie, furtuni, vad cum copacii incep tare sa se miste, si parca simt ca nu mai sunt in pielea mea, pur si simplu incep sa tremur, sa ma gandesc la tot ce e rau, de ex se intampla ceva nasol. E fobie sau alte complicatii?

Răspuns Câştigător
| Bbz_See_1995 a răspuns:

Cred ca e o simpla fobie pentru aceste evenimente meteo. Gandeste-te ca aceste fenomene,poate mai neplacute,au fost date cu un scop! Eu sincer,cand afara e vreme de genul acesta,prefer sa iau o zii de relaxare,o zii libera! Depaseste-ti frica, las-o sa continue, si tu urmeaza-ti viata, o sa vezi ca acest lucru te va macina atat de puternic incat o sa uiti si de aspectele bune ale vietii tale, ca esti sanatos, ca ai o familie, ca poti sa mergi la scoala, ca ai prieteni, vezi? Deja ai atatea motive pentru a fii fericit! Intocmeste-ti o lista cu tot ceea ce te face fericit, de la cele mai marunte si neinsemnate lucruri, pana la cele mai importante din viata ta. Priveste-o de fiecare data cand ai un asemenea atac de panica! Gasesteti pasiuni si "scufunda-te in ele", gaseste-ti lucruri pe care sa le faci in casa, si crede-ma sunt multe! Stiu asta fiindca sunt un fel de homebird! Uita-te la un film sau serial, citeste o carte, joaca un joc, asculta muzica..vezi?,doar ce am enumerat cateva! Nu lasa acest lucru sa puna stapanire pe viata ta! Live your life, every moment from it, si nu te lasa doborat de lucrurile astea! happy
Sper sa ai succes si sa te motiveze ce am zis! Incearca sa oriviesti aceste evenimente ca pe o recreere, o relaxare! Gandeste-te la frumosul care va veni de dupa furtuna!

| Bbz_See_1995 a răspuns (pentru Bbz_See_1995):

Multumesc. voi incerca, insa daca tot asa voi persista o sa consult un medic psihiatru.o zi buna

4 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Ți-e teamă de furtuni.
Nici mie nu îmi plac, mai ales când fulgeră.

| superAndrei a răspuns (pentru Andreeush):

Ti-e *, ca totusi, a fost anul centenarului

| Bbz_See_1995 a răspuns (pentru Andreeush):

Multumesc.