| aliali61 a întrebat:

Curand mi-am cumparat o tableta totul a fost ok sunt multumita de ea, insa acum cateva seri am observat ca nu se mai incarca, e mufa incarcatorului in ea, dar nu arata ca se incarca..cred ca este o problema cu incarcatorul..intrebarea mea este. daca cumpar un incarcator(de telefon) cu aceeasi mufa ca a cablului de date, credeti ca o sa functioneze? (am incercat asta cu telefonul si merge..adica telefonul meu are locul unde se baga mufa pentru a.l incarca. micut si rotund, iar locul unde se baga cablul de date mai lat,, si am facut rost de un incarcator cu aceeasi mufa (mai lata) si am bagat.o acolo si se incarca)...scuzati categoria,am nevoie de un raspuns urgent. multumesc anticipat, ofer si fundita celui mai bun raspuns.

8 răspunsuri:
| SimiiiSimona a răspuns:

Așa este și cu tableta mea. Problema este din tabletă, din locul unde se bagă mufa încărcătorului. Ți-aș recomanda să nu o încarci cu alte încărcătoare, doar cu încărcătoare originale, fiindcă pot cauza explozia bateriei. Mai ai garanția de la ea? Dacă da, ar trebui să o duci înapoi de unde ți-ai luat-o, să ți-o repare, sau să ți-o schimbe. Baftă!
Fundă?

| aliali61 explică (pentru SimiiiSimona):

Pai si tu cum ai rezolvat aceasta probema!?

| SimiiiSimona a răspuns (pentru aliali61):

Am dus-o înapoi la Altex, și am avut două opțiuni :
Să o repare sau să îmi dea alta. Am ales alta. La mine mai era problemă și cu bateria. Nu ținea mai mult de 15-20 min.
Du-te cu garanția, și se va rezolva.

| paula369 a răspuns:

Hei! Cunosc inca 2 persoane cu aceeasi problema ca si a ta si ei au zis ca trebuie sa isi duca tableta la reparat, ca tableta e buna dar nu se incarca din cauza mufei sau ceva de genu...nu ma pricep la electronice dar poti merge la magazinul de unde ai cumparat-o sa intrebi de problema :-)

| aliali61 explică (pentru paula369):

Mi se intampla asta foarte des la laptop. cred ca am schimbat 10 incarcatoare pana acum, dar aici este problema la baterie, in schimb la tableta nu cred, singura problema este incarcatorul.

| SimiiiSimona a răspuns (pentru paula369):

De ce să o duci la reparat dacă este încă în garanție? Persoanele acelea ar trebui să o ducă înapoi, să le-o repare pe gratis fiindcă astaeste datoria lor. Altfel nu ar da garanție. happy

| aliali61 explică:

Hei,va multumesc mult, nu am mai intrat pe TPU. Tableta era inca in garantie, dupa cum v-am spus o cumparasem cu putin timp inainte. Mi-au reparat-o, se pare ca incarcatorul era o problema!

| Spiridus2008 a răspuns:

In cazul in care tableta este iesita din garantie, cel mai bine este sa cumperi un incarcator nou. Eu am schimbat deja incarcatorul la tableta si sunt foarte multumit de cele de aici : http://www.tableta-android.ro/q-accesorii-tableta-filtru-type-incarcatoare, iar daca nu stii de care iti trebuie, le dai un telefon si te ajuta, nici eu nu stiam exact. oricum nu e bine sa cumperi un incarcator de telefon pentru tableta, pentru ca e diferenta de amperaj si in timp iti va strica tableta.