| spoty78 a întrebat:

De un timp am o problema pe care chiar nu o mai pot gestiona.
De felul meu sunt o fire exterm de linistita, poate chiar prea linistita as zice din cauza circulatiei foarte proaste pe care o am, sunt mereu cu mainiile reci.
Sunt mereu trista. Nu am energie. Nu mai sunt in stare sa leg doua cuvinte sa ma concentrez pe un singur lucru chiar. Uit. Nu-mi vine ce sa zic intr-o conversatie din aceasta cauza ma izolez si nu prea stau cu niemeni. Pur si simplu stau toata ziua si pierd timpul cautand remedii pentru starea aceasta in care ma aflu. Mereu imi vine sa mananc, nu rezist nici unei tantatii (de exemplu am mancat intr-o singura zi un borcan integ de ciocolata si un cozonac intreg pe langa paine cu de aia, de aialalta si un pic din asta si de astalalta si hai daca e inceputa sa o termin si hai sa gust si din asta si inca putin... mereu deschid frigiderul si dulapurile in cautare de ceva de mancat, imi place sa mananc, intr-o singura luna am pus 4 kg. Toate emotiile mele s-au transformat in mancare.
Am o problma de contact cu ceilalti din jurul meu, adesea nu intelg intrebarile care imi sunt adresate si vorbesc foarte incet, nici nu mai stiu cand am zbierat ultima data, sau cand am ras cu aevarat. Nu mai simt emotii cand imbratisez pe cineva sau cand cineva ma insulta nu reactionez nicicum.
Timpul trece pe langa mine foarte repede. Eu nu fac altceva intr-o zi decat sa ma trezesc la ora 6:40 dimineata, ma indop cu tot ce gesesc prin frigider indiferen daca e preparat sau crud, nu are importanta in ce ordine dulce sau sarat, grasime, merg la scoala si cand vin de acolo pe drup imi mai cumpar cate ceva dulce si ajunsa acasa incep din nou sa mananc consistent fara sa ma pot abtine tot ce prind, apoi gasesc activitti cum ar fi televizorul sau cautarea unor solutii (pe care oricum nu le pun in practica) pentru slaba mea motivatie si incredere se sine. Timpul trece, eu nu reusesc sa imi fac nicio lectie din comoditate nici macar sa fac ceva pentru mine cum ar fi sa urmaresc un film sau sa citesc o carte, apoi subconstietul imi dicteaza sa merg din nou pana in bucatarie si din nou nu pot abtine sa nu ciugulesc ceva din frigider sau din dulap. Cand mananc ma simt bin epentru ca uit de insuccesul meu social de a interactiona sau de lectii le pe care le am de facut si nu le fac pentru ca nu ma pot concentra si oricum imi ia prea mult doar sa fac o simpla actiune. Apoi dorm, dorm, foarte mult, in somn uit de toate, cand ma trezesc dimineata este cel mai urat cosmar oricat de mult as dormi sau oricat de mult as avea nevoie la baie.
Mananc atat de mult ziua incat habar nu am unde poate mrge tot ce consum, nu merg la baie decat de foarte putine ori pe zi si nu am scaun deloc. Luna aceasta nici ciclulul nu mi-a venit deacat cativa stropi...
Toate chestile astea mi-au stirbit increderea in mine si simt ca nu mai pot iesi din casa, sunt foarte linistita, dar stiu ca am o problema grava, recunosc pentru ca nu ma simt confortabil.
Oare care ar fi problema si ce as putea face?

3 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Ar fi bine sa mergi la un doctor, s-au putea sa ai unele probleme de sănătate. De asemenea, de stres ai putea manca sau de supărare. Ești puternica și poți reuși. Încearcă și fii pozitiva, fa activități care îți plac și evita sa te izolezi. Poți face unele lucruri alături de familia ta. Nu uita ca o inimă vesela este sănătatea trupului.

| PersonajFictiv a răspuns:

TV -ul te transforma intr-o leguma, iti face mintea mai lenesa, te face mai prost decat esti, si e valabil la oricine.
Deci nu te mai uita la TV.
Apoi, mintea ta trebuie sa fie antrenata.Cu ce iti antrenezi mintea? Cu cititul. 30 de minute pe zi, citesti 10 dimineata, 10 la amiaza, 10 seara,asta e minimul.
O sa ai si o memorie mai buna,o sa te concentrezi mai bine.
Cu cat o faci mai des, cu atat o sa fie si rezultatele mai vizibile.
Fa sport, nu trebuie sa te duci la sala sa faci niste genuflexiuni, sa alergi, sau sa faci ceva in directia asta.Cauta pe net ce poti face acasa si incepe sa faci.
Esti constipata ca nu consumi apa destula, bea 2 litrii pe zi.

| PersonajFictiv a răspuns (pentru PersonajFictiv):

Si da, o vizita la doctor recomand.