| TheKristal0 a întrebat:

Ma numesc Beniamin si am 18 ani. Trec prin o perioada mai grea a vietii mele..nici nu stiu cum sa va explic. In ultima perioada s-au intamplat multe chestii in viata mea care sa zic asa m-au marcat si mi-am pierdut complet orice speranta. Cam toate au legatura cu tatal meu care pentru mine nici nu mai exista, doar ca ii port numele. Sunt dezamagit si afectat de tot ceea ce se intampla in jurul meu, parca nimeni nu e langa mine, ma simt neajutorat si pierdut. In ultimele 2 luni in mintea mea au aparut si ganduri de sinucidere dar incerc sa ma izolez de ele pe cat posibil. Simt ca traiesc degeaba si nimic nu pare sa mearga inspre mai bine. poate si din cauza ca sunt un baiat mai emotiv, mai sensibil..Astept un raspuns, va multumesc! happy

9 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

La cei 18 ani, ar fi trebuit sa ajungi la performanta de a fi capabil de a pune intrebarea si apoi sa ceri un raspuns.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E cea mai mare greseala sa te gandesti ca nu ai un rost pe Pamant! Cu totii avem unul. Ei bine, este o perioada mai grea a vietii tale. Gandeste-te ca va trece, ca in viitor o sa fii cineva important, ca o sa reusesti tot ce-ti propui. Nu, nici sa nu te gandesti la sinucidere. Este pacat sa nu ajungi sa termini liceul. Ai mama, ai bunici, ai prieteni. Apeleaza la ei! Cere ajutorul cuiva.

| Dariusuu a răspuns:

Toți avem momente când ne vine să fugim în lume împreună cu gândurile noastre.
Dar în timp vei învăța că fiecare trăim singuri, chiar dacă nu recunoaștem suntem oameni și avem nevoie de afecțiune și iubire. Probabil de aceea ai tu această stare, te simți ca și cum nimeni n-ar fi lângă tine să-ți poată să spună că va fi bine sau să te facă să zâmbești.

Viața e scurtă, trăiește-o la maxim!

| JamilaGizeh a răspuns:

Cauta pe net principiul 90/10 de Stephen Covey... poate te ajuta

| SimpleIsCool a răspuns:

Salut.
Omule,e varsta la care apar tot felul de probleme la multi dintre noi, la care ne punem tot felul de intrebari la care de obicei nu avem raspuns.Asa e viata,trebuie sa nu incetezi sa visezi niciodata,asta te tine tare,si desigur,aduce succesul.
E foarte important sa faci asta,toti cei care se afla pe Pamant au un scop. Daca esti mai sensibil,nu inseamna ceva rau,inseamna ca esti mai special ca ceilalti care sunt,, foarte mari,, si,, tari,,.
Trebuie sa muncesti, sa crezi, ca sa poti trece peste toate.
O viata frumoasa sa ai.
Peace!

| TheKristal0 explică (pentru neutrino):

Multumesc ca mi-ai atras atentia dar poate nu a fost o intrebare. Asta te-ai gandit?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fiecare am trecut la un moment dat prin experiente care ne-au lasat urme adanci in suflet...sunt si eu una dintre aceele persoane.

Toata lumea are in spate un trecut mai putin sau mai mult ''intunecos''.
Trecutul e insa trecut de aceea trebuie lasat in urma si trebuie sa privim obiectiv spre viitor.

Prezentul trebuie trait ACUM iar viitorul trebuie asteptat...

Orice ar fi incearca sa privesti pozitiv!

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna, Beniamin,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!