| AmSaMorCurand a întrebat:

Bună seara! Nu știu cum să încep...eu am 17 ani. Totul a început de la 15 ani când tatăl meu a început să ma ia la muncă în timpul vacanței de vară. Am muncit atunci toată vara cu el (de la 6 dimineața la 6 seara) ii cerusem 500 de lei să am si eu bani de cheltuială. Nu a vrut să imi dea bani, am lăsat așa. După a început să mă ia oricând aveam o zi liberă sau vacanță de la scoală. Am lucrat si următoarea vară (16 ani) dar aici totul incepuse să se schimbe, nu mai aveam zile libere, nici măcar o zii dacă ii ceream nu mă lăsa. Se terminase si vara, de data aceasta primisem toți banii pe care ii aveam de luat. Incepuse si vara asta 2018, la fel aceiași treabă, muncă si iar muncă, nu mă lasa sa fac nimic altceva, să stau acasă sau altceva, dacă stăteam o zi acasă imi dădea treabă cât pentru trei zile de stat acasă. De vreo lună, a început să vorbească cu mine, citez: Copil prost, prostovan, fată de bou, ești un nimic, iți dau un șut in c** zbori ca mingea" și nici bani nu imi mai dă, a trebuit să imi iau niște haine, mi-am luat din banii strânși altă dată. Mi-a zis că o sa lucrez până încep școala, că nu am altceva de făcut că sunt un prostovan. Nu mă lasă să ies cu prieteni pe afară sau dacă cumva mă lasă zice:"In 10 minute imi esti inapoi in casa". Sincer m-am săturat, vreau să plec pe cont propriu, mai am un prieten care vrea să plece dar el are 23 de ani și a zis ca pot sta cu el daca ma hotărăsc să plec. Intrebarea e, dacă am 17 ani si plec se bagă poliția nu? Dacă fac 18 ani, trebuie să îmi reînoiesc buletinul obligat cu părinții sau pot și singur? Nu vreau să spun ca imi urăsc tatăl, ca e tata si nu pot să ii doresc răul, tocmai de aceea mă retrag eu, dacă tot sunt un prostovan, de ce să îl încurc? Mai bine să îmi simtă lipsa, iar dacă nu pot pleca legal sau să scap cumva, am să apelez la soluția deloc creștină...mă voi sinucide. Multumesc pentru timpul acordat, un sfat despre ce as putea face. Nu vreau sfaturi de genul :"Încearcă să vorbesti cu el, cu rudele, cu mama ta." Vreau sfaturi în legătura cu unele din cele două opțiuni!

Răspuns Câştigător
| Holiday a răspuns:

Daca ai de gand s-o stergi de acasa la 18 ani sa-ti iei certificatul de nastere si toate celelalte documente pe care eventual le mai ai. Ca o sa ai nevoie de ele si daca pleci cu scandal nu ti le mai da si trebuie sa umbli sa le faci.

Cum naiba sa te sinucizi? Tocmai acum cand mai ai putin si poti sa scapi?! Ar fi o prostie, nu?

4 răspunsuri:
| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!

| Kerre a răspuns:

Dupa ce vei implini 18 ani vei fi pe cont propriu, vei putea pleca de acasa daca vei vrea sau nu, insa sinuciderea nu este niciodata o solutie. Gandeste-te ca ai o viata de trait, de ce sa o perzi acum cand de abia a inceput?

| Fleiby a răspuns:

Pai si vorbitul de ce nu merge?

| BaiatulTimid16 a răspuns:

Cu siguranță sinuciderea nu este o varianta. După ce faci 18 ani "esti pe barba ta" probabil daca alegi prima variantă tatăl tau va intelege ce simți tu si poate se schimbă