| anonimadinAlba a întrebat:

Pt inceputul anului viitor, tata mi-a promis ca imi va cumpara o garsoniera in oras (atunci voi avea 16 ani impliniti).
Mi-a spus ca pot alege in a locui acolo singura(momentan locuiesc cu mama la 10km de municipiu) sau pot sa inchiriez garsoniera si sa-mi fac banuti in acest mod.
Credeti ca e periculos, ca adolescenta de 16 ani, sa locuiesti singura? Ce ma incurajati sa fac?

6 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Păi de ce să te grăbești cu mutatu? pentru școală? nu știu dacă mai reușește să-ți ia ceva la ce criză economică o să ne lovească după virusu ăsta. Periculos nu știu să-ți zic, depinde de oraș și zonă și cât te expui. Mai știu fete care la vârsta ta stăteau singure și le era ok, deci dacă ești descurcăreață n-o să-ți fie prea greu. Am stat și eu 2 ani singură în chirie și sincer nu aș mai sta, nu mi-a plăcut deloc să stau singură, e mult mai plăcut să ai pe cineva chiar dacă la început o să ți se pară interesant că na, spațiul tău privat.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă mama te lasă, și îți și cumpără o garsonieră pentru asta e ok.
Înveți astfel foarte repede cum să te descurci în viață. Periculos este la orice vârstă, înveți să te aperi și de pericole.

| Andreeush a răspuns:

Dar mama ta ce părere are?

| anonimadinAlba explică (pentru Andreeush):

Ea ma lasa pe mine sa decid

| Eugen80 a răspuns:

Inchiriaza garsoniera pana la facultate si cu banii aia cumperi altceva, o masina sau de ce nu alta garsoniera in alt oras.
Nu te mai grabi. Poate termini o facultate, vrei sa te duci in alt oras... vor fi alte planuri.

| Littledoctor26 a răspuns:

Buna! Eu am stat singura in liceu si m-am descurcat! Tu stai totusi destul de aproape de oras, cred ca ar fi mai bine sa inchiriezi garsoniera si sa strangi banutii tai si in plus, poti profita la maximum de ultimii ani cu parintii, ani frumosi ce nu se mai intorc! Pentru ca mai tarziu pleci la facultate, iti gasesti un job si vei vedea cu cata nostalgie privesti anii copilariei si ai adolescentei aproape de parinti! Stai cu ei cat poti si profita de varsta asta frumoasa! Ai tot timpul sa stai singura. Zi frumoasa! happy