| Alex20778 a întrebat:

Buna seara scuzați de deranj, va rog frumos daca puteti sa imi dati un mic sfat. Prietena mea este infiata si sta la 60 km de mine, nu e asta problema dar părinții ei care au adoptat-o acum 10 ani se poartă foarte rau cu ea, mereu nu o lasa afara, mereu spune despre ea ca e aroganța ca vorbeste urat etc, poate uneori vorbește doar nu mai poate nici ea si doar cu mine vorbește despre asta deoarece ii este frica si stiu ca e faza aceasta cu corona virus, dar ea mai are două surori putin mai mici decat ea cu 4-5 ani si pe ele le lasa afara si se simte prost ca pe ea nu o lasa sa ne vedem, părinții ei fac foarte mult diferența si nu e corect si mereu ii impun o gramada de chestii si nu inteleg genul asta de mentalitate si ce are daca e de la casa de copii si ea e tot om. Va rog frumos daca puteti sa-mi dati vreun sfat! Chiar as vrea sa o ajut! Multumesc

Răspuns Câştigător
| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Salut! Din păcate nu prea poți sa schimbi mentalitatea genului asta de părinți. Doar sa încerce sa vorbească cu părinții ei dacă poate. Ea câți ani are?

| Alex20778 explică (pentru 116111 TelefonulCopilului):

Buna, ea are 16 si mai putin face 17, ea acum 6 luni avea un prieten, si parintii ei pe acela la ascultat si a lăsat-o afara cu el dar el cand mergea la ea acasă le spunea părinții ei doar lucruri nașpa despre ea si de cand sau despărțit nu le mai pasa, si ea le-a spus de mi e dar ei nu vor sa ma cunoască nu stiu dc, dar asta e problema ca au o mentalitate asa prosta scuze de limbaj, Eu am 17

| Alex20778 explică (pentru Alex20778):

Scuze ca am scris gresit!

| ioan452 a răspuns (pentru Alex20778):

Îmi pare rău pentru tine și ea, unii părinții au o mentalitate de toată jena, era bine dacă era majora, pentru ca atunci părinții nu aveau ce sa zică. Sincer nu știu ce ai putea sa faci. Mai așteaptă, poate lucrurile se vor rezolva de la sine.

8 răspunsuri:
| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Eu cred ca parintii ei nu vor sa te cunoasca din diferite motive si de asta nu vor sa o lase afara, pentru ca stiu ca o sa se vada cu tine. Sincer, nu cred ca ai ce sa faci daca parintii ei nu te plac.

| Andreeush a răspuns:

Nu prea ai ce să faci pentru a le schimba comportamentul părinților ei.
Mai bine să aștepte să devină majoră și după aceea va putea pleca de acasă.

| cristimihailov a răspuns:

Unele razboaie nu sunt ale tale.
Si atat.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Incurajeaza-o sa stea de vorba cu noi. Vrem sa o ajutam.
Poate primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul ei de discutii cand se confrunta cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poate afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care se confrunta reprezinta subiecte delicate si s-ar putea simti in largul ei mai degraba in mediul online, indrum-o sa ne scrie la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poate primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

In plus, daca doresti sa o ajuti, poti lua legatura cu noi in momentul cand esti cu ea.

Asteptam sa ajutam!

| anamaria82726 a răspuns:

Normal ca nu este corect. Mai ales ca face diferenta intre ea si surorile ei. Dar sa stii ca de multe ori parintii nu o fac cu rautate. Chiar daca gresesc, ei simt ca o fac pentru binele nostru. Poate ca tocmai de exemplu mama ei incearca sa o fereasca de relatia cu tine fiindca la varsta ei o fi avut experiente neplacute cu baieti si incearca sa o protejeze. Ei nu au de unde sa stie ce fel de persoana esti tu, mai ales ca relatia este si la distanta si nu vor sa le-o iei de langa ei.
Si acum depinde de ce fel de persoane sunt. La unii parinti cand iau o decizie e imposibil sa le-o schimbi. Altii poate te asculta si vor sa ajunga la un comun acord.
Nu stiu cum sunt parintii ei, dar incercarea moarte n-are. Cam tot ce poate sa faca este sa discute cu ei deschis despre asta si sa le spuna ca nu mai este un copil si ca vrea sa petreaca timp cu tine etc. Sa le spuna tot ce are pe suflet. Si daca ei tot o tin pe a lor, nu prea ai ce sa le faci. Oricum banuiesc ca e mare, adica daca e si majora deja poate lua singura decizii.