| xennysun a întrebat:

Bună seara și mă scuzați pentru deranj! Am nevoie de cineva disponibil pentru a-mi oferi câteva sfaturi, căci simt că am încercat totul și nu ajută nimic!
De ceva timp mă confrunt cu o anumită etapă, în care nimic nu merge bine pe niciun plan (familial, social, profesional, sentimental). Nu am o persoană căreia să mă descarc, mă simt atât de goală pe interior, atât de singură...
Cu familia am ajuns să mă cert tot mai des, din păcate.Ai mei nu sunt împreună oricum, locuiesc cu bunicii și e cam dificil. La școală, sunt neîndreptățită, eu învăț, muncesc, economisesc timp și energie pentru a înțelege și a face ceva, iar alții care nu muncesc nici măcar sfertul jumătății din cât fac eu și tratează totul superficial sunt bine văzuți și încurajați de către profesor. Nu am un aspect fizic plăcut, am încercat tot felul de diete și nimic nu-mi reușește. Mă simt nedorită, neplăcută, plină de defecte, singură...Cum să trec mai ușor peste asta? Cum să fac totul să fie bine?

2 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Nu mai pune totul la suflet.
La școală, învață pentru tine. Dă-le-ncolo de note (dacă nu iei bursă) - e doar o etapă. Caută să aduni informații utile mai ales pe domeniul unde vrei să activezi pe viitor.
Cât despre aspectul fizic, și ăsta se poate îmbunătăți - un nou look (machiaj, tunsoare etc.) și poate că nu vei întoarce capete pe stradă, dar sigur se va găsi vreun coleg să se intereseze de tine. Scopu tău pe termen scurt însă e să devii „ceva", să ai o profesie din care să poți trăi. Restul vor veni pe rând, mai ales dacă o să te resetezi și o să începi să gândești pozitiv.

| Fabyana307 a răspuns:

Cu familia, incearca sa eviti cat mai mult sa te certi cu ai tai, la scoala, invata pentru tine, incearca pe zi ce trece tot mai mult si vei vedea ca vei avansa mai mult decat ceilalți, creeaza ti incredere in tine, atitudinea conteaza cel mai mult daca tu te simti increzatoare si puternica si ceilalti te vor vedea la fel in plus nici tu nu te vei mai vedea cu atat de multe defecte. Fiecare e frumos in felul lui.