| Alive99 a întrebat:

Buna seara TPU, am 20 de ani si nu am noroc.De ce spun asta, ei bine..in anul 2015 in urma unui accident al tatei a trebuit sa renunt la viitor.Situatia financiara a intrat intr-un colaps si aveam si un fratior mai mic ca mine cu 4 ani.Astfel am inceput sa muncesc, renuntand la scoala. Timp de 4 ani de zile am avut grija ca fratiorul meu sa termine liceul si am platit tratamentele tatei dar si a bunicii mele care a murit anul trecut in octombrie.Cu relatiile am stat ok, in sensul ca..probabil nu sunt urat si am putina carisma, totusi nu a fost niciuna fata potrivita.Am spus lucrurile astea ca sa va faceti o idee despre personalitatea mea.
Continuand, dupa cum se vede (mentionez ca am doar 8 clase, practic 9, dar ma rog), nu am fost tipul ala bad boy si am un suflet cald.Imi plac zilele ploioase si ador lirica bacoviana.Nu sunt norocos in sensul ca nu am parte de nimic relevant in viata mea, in jurul meu, prietenii dar si strainii avanseaza si nu tin pasul cu ei.Reusesc de fiecare data sa faca ce isi propun,iar eu, de fel sunt foarte sarguincios si nu renunt, iar ei reusesc imediat si primesc orice.
Intrebarea mea este..DE CE OAMENII BUNI NU AU PARTE IN VIATA, IAR GUNOAIELE AU SUCCES?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Deci, chiar parea ca dai dovada de o persoana asa cum o descrii, calda si buna, pana la ultima parte :/

Daca gandesti asa. nu este bine. Cu toate cu bine/rau este relativa. Desi este normal sa gandesti asa la un moment din viata ta.

Nu stiu daca are rost sa intru in mai multe detalii despre viata, ce poti tu sa faci, ce nu poti. dar o sa ma rezum la atat:

"De ce ti se intampla tie asta", ar fi intrebarea potrivita. Pentru ca asa trebuie sa se intample. Este mai simplu decat crezi (nu o lua in nume de rau). Daca o sa fie nevoie de o persoana agresiva candva, care sa nu se dea din drum si sa se ia la bataie cu altcineva din public si asa se evita moartea cuiva peste care aproape ar da masina, in fata voastra, atunci tu esti acea persoana agresiva. Viata te-a format exact cum trebuie pentru singurul lucru pe care a trebuit sa il faci.

Dar daca o sa fii un om bun in continuare, care o sa isi faca o familie de care este mandra, o sa aiba o slujba stabila de care este multumit sau o sa stea singur o viata calatorind, dar este fericit, atunci tot tu esti una dintre acele persoane si viata te-a format exact pentru acest lucru. Asa ca ce alegi?

Defineste succesul. Ce inseamna succes pentru tine? Viata, familie, bani? Oamenii aia "buni" pe care nu ii cunosti au ajuns asa pentru ca asa a trebuit. La fel si cei "rai". De asta nu exista oameni buni si rai, exista doar oameni, care trec prin viata. Daca dai la oparte aceasta scuza referitoare la succesul "gunoaielor" poate o sa vezi lucrurile altfel si o sa reusesti ceea ce iti propui happy

Numai bine!

13 răspunsuri:
| RazvanLegendaVie a răspuns:

Poate că nu muncești destul pentru a obține acel lucru? După părerea mea "Norocul" nu există, dacă ar fi așa atunci Bill Gates nu ar fi fost fondatorul Microsoft ci altcineva.

| MPersephone a răspuns:

Imi pare rau de faptul ca ai avut o viata grea, dar nici mentalitatea asta ca "gunoaiele au succes" nu e buna sau sanatoasa. Cred ca acest orgoliu ieftin ca esti deja trecut din viata si meriti ceva mai bun e cel care te opreste sa ai ceva mai bun. Suntem de aceeasi varsta, dar eu am "norocul" (dupa cum spui tu) sa fac studiile dorite, sa am o relatie stabila. Dar nu ma uit in ograda celorlati pentru ca mi-ar parea irelevant si banal.
Nimeni nu iti datoreaza nimic, viata creste de jos in sus, nicidecum invers, ai timp de toate, dar pentru a avansa in viata trebuie sa avansezi in gandire. Iti doresc tot binele din lume.

| Alive99 explică (pentru MPersephone):

Am devenit pasiv la mediul inconjurator, nu ma afecteaza ce au altii sau ce reusesc, a fost doar o observatie, dar mersi.un raspuns super

| Alive99 explică (pentru RazvanLegendaVie):

Umm,imi dau silinta, dar pur si simplu nu merge.

| Dana2103 a răspuns:

Din pacate, gunoaiele alea se "recicleaza", tu alegi sa nu mai lupti
Toti avem momente grele, chiar si cei mai bogati au
Viata e o lovitura pentru toti

| Alive99 explică (pentru DoarBogdan):

Woah,multumesc esti un geniu?

| Alive99 explică (pentru Dana2103):

Asa este...

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns (pentru Alive99):

Oricand!

Definitia pentru "geniu", pentru mine este si ea abstracta.

Eu ma bucur daca chiar te-am ajutat cu asta. Si citeste cartea despre care ti-am spus de ea, serios. Nu este mare, si este incredibil de benefica in acest context.

| Alive99 explică (pentru DoarBogdan):

O sa o fac weekendul asta ..cum se numeste cartea? Oarecum nu ai mentionat-o..Cartea se numeste "De ce ti se intampla asta"?

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns (pentru Alive99):

Aa, greseala mea :3, am crezut ca am scris. (Au luat-o degetele inainte).

Eckhart Tolle - Un pamant nou

| Alive99 explică (pentru DoarBogdan):

Ma apuc de astazi ^^Mersi mult si apreciez ^^

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns (pentru Alive99):

Cu multa placere. Oricand pot sa iti sugerez si alte carti.

| Alive99 explică (pentru DoarBogdan):

O sa te tin minte.Garantat nu te pot uita, dupa ce voi citi cartea asta, iti voi spune parerea mea despre ea si atunci imi poti recomanda altele.Mersi inca o data