| MoonShadowxB a întrebat:

Buna seara, TPU!
Am nevoie de niste legende despre caderea Troiei, drumul lui Aeneas si legenda distrugerii Troiei sauuu poate stiti vreun site unde as putea citi Iliada, Odiseea si Eneida.

Multumesc!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iliada n-am gasit, dar uite un rezumat bun:
Iliada

Homer

Marul de aur

În palatul lui Jupiter-Zeus are loc o petrecere la care participa toti
zeii, mai putin Discordia, zeita vrajbei. Aceasta se napusteste în
timpul chefului în palat foarte furioasa. Jupiter o calmeaza si
aceasta se hotareste sa plece, lasând în urma un mar de aur care
trebuia daruit celei mai frumoase zeite. Jupiter nu se poate hotarî
între zeita dragostei, Venus; zeita întelepciunii, Minerva, fiicele
sale si sotia sa Junona, astfel decide ca cele trei pretendente sa
aleaga un muritor care sa decida cine va pastra marul.

Venus îl alege pe fiul lui Priam si al Hecubei, Alexandru-Paris, un
arcas foarte chipes, caruia în schimbul deciziei sale îi promite inima
Elenei, cea mai frumoasa zâna. Paris o alege pe Venus ca cea mai
frumioasa. Venus îl duce pe paris la Elena, unde Cupidon le strapunge
inimile cele doi cu sageata dragostei. Junona care urmarea sa se
razbune pe Paris desface legatura dintre Elena si sotul ei Menelaos.
Deoarece exista un vechi pact între marii conducatori ai timpului,
cum ca acestia îl vor ucide pe cel care va îndrazni sa o fure pe Elena
de la sotul ei. Astfel viteji ca Achile, Ulise, Aiax, Idomeneu,
Diomede, batrânul Nestor, doctorul Mahaon si Agamemnon, în frunte cu
fratele acestuia, Menelaos pornesc pe corabii spre distrugerea
Troiei.

Mânia lui Achile

Dupa noua ani de lupta zidurile Troiei erau înca în picioare.
Agamemnon reuseste sa o rapeasca pe fiica lui Hriseu, Hriseida. Hriseu
îi cere ajutorul lui Apolon, care trimite sageti oravite raspândind
ciuma printe ahei.Agamemnon se lasa convins de A chile sa o înapoieze
pe Hriseida, dar în schimb el îsi ia femeia l-ai Achile, Briseida, si
niste averi. Achile mânios, de faptul ca prietenii sai de lupta nu
realizeaza ca fara el sunt foarte usor de învins, îsi ia corabiile si
pleaca de pe câmpul de lupta. Iar mama sa, zeita Tetis, îl convinge
pe Jupiter sa dea victoria troienilor, astfel Jupiter trece de partea
Ilionului.

Prevestitorii ahei spuneau ca în anul care tocmai începuse, al zecelea
de razboi, vor fi darmate zidurile Troiei, astfel, lupta devine tot
mai intensa Paris si Menelaos se înfrunta pentru frumoasa Elena. Paris
este ranit.

Lupta devine din ce în ce mai sângeroasa pe masura ce zeii se amesteca
mai mult.

Andromaca si Hector

Zeii parasesc câmpul de lupta din ordinul lui Jupiter. Lupta sporeste
în intensitate si devine foarte crâncena.

Hector afla de mânia Minervei si o roaga pe mama sa, Hecuba, sa mearga
impreuna cu toate doamnele catatii sa îi daruiasca jertfe. Hector
ajuns în palatul tatalui sau decide sa-si revada sotia. Andromaca
încearca sa îsi convinga sotul sau sa ramâna acum lânga familia lui,
însa Hector se reîntoarce pe câmpul de lupta împreuna cu fratele sau
Paris.

Pe câmpul de lupta învingatorul era decis de conducatorii armatelor,
care se înfruntau erau Hector si Aiax. Jupiter opreste lupta celor doi
si dupa cum îi fagaduise lui Achile da victoria de partea troianului.
Astfel, Agamenon decide sa încerce sa se împace cu Achile prin
intermdeiul pritenilor lor, dar Achile nu este de acord.

Foc la corabii

Lupta porneste din nou. Ulise si Diomede sunt scosi din batalie.

Troienii se apropie de corabii. Hector darâma cu o piatra de moara
poarta zidului ce le imprejmuieste. Neptun sare în ajutorul aheilor a
caror singura scapare erau corabiile, pe care îi îmbarbateaza. Junona
îl adoarme pe Jupiter si îl ajuta pe Neptun sa treaca în fruntea
aheilor. Hector este ranit în lupta. Jupiter se trezeste si readuce
lucrurile în favoarea troienilor, vindecându-l pe Hector.

Achile revine în lupta împreuna cu prietenul sau Patrocle, care este
ucis, iar cu ajutorul Minervei si al Junonei îi recupereaza corpul.

Troienii se împart în doua tabere, una în cetate iar cealalta la
portile acesteia, în care era si Hector.

Împacarea lui Achile

Vulcan îi faureste arme lui Achile, iar pe scut îi reprezinta imagini
din aur.Achile porneste la lupta hotarât sa-si razbune prietenul.

Batalia devine un macel din clipa în care se amesteca zeii.

Achile urmareste doar sa-l razbune pe Patrocle, adica sa-l ucida pe
Hector, care era protejat de Apolon. Si Hector, la rândul lui, dorea
sa-si razbune fratele, Polidor. Apolon îl îndeparteaza pe Hector de pe
câmpul de lupta, din fata lui Achile, învaluindu-l într-un nor de aur.
Achile îl urmareste pe troian, în lupta sa îl ucide pe Licaon, fiu al
lui Priam. Achile se îndreapta fioros catre Troia. Apolon îl salveaza
pe viteazul Agenor de la moarte. Cu ajutorul lui Apolon troienii se
refugiaza în cetate. Hector ramâne în fata portilor pentru a da piept
lui Achile de unul singur.

Moartea lui Hector

Achile îl urmareste pe Hector în jurul cetatii. Troianul este înselat
de zeita Minerva si, mai apoi, rapus de Achile, care nu îi respecta
rugamintea de a-i înapoia trupul famaliei lui Priam. Achile leaga
corpul lui Hector de caleasca sa si îl târeste în jurul cetatii.
Familia îndurerata a troianului cere îndurare de la Achile, sa le dea
trupul eroului lor. Amdromaca îsi plânge mâhnita sotul.

Achile îl înmormânteaza pe Patrocle. Apoi târeste corpul lui Hector
legat de caleasca de doisprezece ori în jurul mormântului.

Cu ajutorul lui Mercur, batrânul Priam, ajunge la Achile si reuseste
sa recupereze trupul lui Hector, pe care însusi Achile îl curata de
sânge si colbul patruns în piele. Achile îi fagaduieste lui Priam
liniste în zilele de înmormântare.

Ultimele zile ale Troiei

În ajutorul Troiei vin amazoanele conduse de Pentesilea, si viteazul
Memnon, dar ambii sunt ucisi de ahei.

Achile este ucis de Paris, care îi strapunge calcâiul cu o sageata
otravita. Dupa o lupta grea aheii recupereaza corpul lui Achile. Paris
este ranit de o sageata si fuge la zâna Enone, în munti, pentru a-si
alina durerea.

Deifob, fiu al lui Priam, o ia de sotie pe Elena.

Dupa zece, ani razboiul continua dând jertfe nenumarate zeului Marte.

Odiseea: http://www.scribd.com/doc/8379874/Homer-Odiseea
Eneida nu-i prea importanta (mai deloc) dar o gasesti aici daca o vrei neaparat:
http://www.scribd.com/doc/28568100/Publius-Vergilius-Maro-Eneida

funda?

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Biancaa, Biancaawaiting
Am gasit si eu cate ceva, daca ai nevoie, ma contactezitongue

| MissPink991 a răspuns:

Decat sa fii pus intrebari pe TPU, mai bine te duceai la o biblioteca ceva si rezolvai...