| dani701 a întrebat:

Buna seara TPU! Am o problema cu calculatoru,respectiv unitatea.
Apas butonul de pornire,se aude cand porneste si nu se intampla nimic,adica monitoru nu face nimic.
Jos are doua beculete,unul verde si unul rosu, cel rosu nu mai clipeste intermitent si cred ca aia e cauza pentru care calculatoru meu nu mai porneste.
Poate fi devina placa video sau placa de baza?
Pentru poze sau sa o desfac si sa arat ce e acolo dati-mi pm.
Dau funda. Va multumesc!

Răspuns Câştigător
| Robbu a răspuns:

Cel mai probabil problema e la placa video.
Daca si ledul de la monitor care in mod normal sta aprins VERDE,acum sta Rosu/Portocaliu,de la placa video este sigur.Un sfat,ai putea sa desfaci unitatea si sa o cureti,usor si cu grija, se poate sa fie si de la praf(am patit-o eu).
De la placa de baza, mai greu, majoritatea care li se arde in totalitate sau doar o parte din placa de baza, nu mai pornesc deloc happy
Mult noroc!