| MCRgurl a întrebat:

Buna seara, TPU.As avea nevoie de putin ajutor, si chiar v-as fi recunoscatoare daca ati putea sa imi dati macar un sfat.Chestia este ca eu de multe ori am probleme cu somnul.Mai ales acum ca e vara si nu ma impiedica nimic din a dormi si cate 12 ore pe noapte sau sa ma culc la 5 si sa ma trezesc la 2 dupa-amiaza.Si m-am gandit ca ar fi o idee buna sa stau toata noaptea treaza pentru a "fixa" programul de somn.Zis si facut.Ieri noapte nu am dormit absolut deloc.Dar astazi pe la ora 7 seara chiar nu mai puteam sa stau treaza,orice as fi facut.M-am culcat,deci, si am zis ca ma trezesc pe la 5-6 ca sa fiu obosita si maine si sa ma trezesc devreme si tot asa.Dar faza e ca m-am trezit la ora 23:25, adica acum o ora.Nu stiu de ce, in casa era liniste, pur si simplu m-am trezit.Iar acum nu stiu ce sa fac pentru ca orice urma de somn s-a evaporat.Intrebarea propriu-zisa este - ar putea avea vreun efect negativ de lunga durata asupra mea daca as sta si in seara asta treaza? Si sa ma culc maine noapte,sa zicem, pe la 12-1? Adica eu am mai stat cate o noapte intreaga treaza si nu am avut absolut nimic,insa nicidoata nu am facut asa,sa stau treaza, sa dorm 4 ore si apoi sa repet figura.Si daca nu e o idee buna sa stau si azi toata noaptea,ce as putea face? Tin sa mentionez ca adorm extrem de greu, mai ales acum ca nici nu imi e somn deloc.

Imi pare rau pentru intrebarea lunga dar chiar nu stiu ce sa fac.Dau funda raspunsului cel mai bun si vot la toate celelalte.Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| iar99Teo a răspuns:

Poate ca o activitate fizica mai intensa te-ar ajuta sa dormi mai bine. Incearca sa practici un sport ( mergi cu bicicleta, mergi la bazin, mergi la sala, plimbari pe munte sau in aer liber..etc). Exercitiile fizice te ajuta pentru sanatatea intregului organism. Incearca sa nu mananci mancaruri grele seara pentru ca organismul sa nu fie nevoit sa digere in loc sa se odihneasca. Bea multa apa si incearca o alimentatie sanatoasa care sa iti detoxifice organismul. Cauze sunt multiple pentru care nu poti dormi sau dormi prea mult etc. In primul rand daca dormi prea mult este posibil inclusiv sa ai anumite probleme de sanatate atat de natura fizica dar posibil si psihica. Este indicat sa te odihnesti cel putin 6-7 ore in interval de 24 de ore. Cel mai bun somn este noaptea insa daca din anumite motive nu poti dormi noaptea atunci este indicat macar in timpul zilei sa compensezi cele 7-8 ore. Lipsa de odihna poate duce la probleme mari de sanatate in timp. Prin somn organismul se reface, deci ai nevoie de somn! Incearca sa bei un ceai calmant seara de tei de exemplu. Te uiti la un film sau asculti o muzica relaxanta si apoi iti vine somnul. Daca problemele de somn persista poti incerca sa mergi la medic pentru un consult de specialitate. Multa sanatate si un somn cat mai linistit!

| MCRgurl explică (pentru iar99Teo):

Multumesc mult.Cred ca voi incerca sa merg la un doctor deoarece aceste probleme persista de apeoximativ 4-5 ani.Dar in seara asta nu stiu ce sa fac.Incerc de 2 ore sa dorm fara succes, deoarece toata faza este ca ieri nu am putut sa dorm si am preferat sa nu dorm deloc decat sa ma culc la 7 dimineata.Eram sigura ca azi nu voi mai avea probleme de genul dar sunt mai mari ca niciodata. Sper sa nu patesc nimic daca am dormit doar 4 ore de la 19:00 pana la 23:30ķ in seara asta...

| Emm_Emma_2000 a răspuns (pentru MCRgurl):

La mine se intampla sa dorm si doar 2 ore, ma trezest foarte de dimineata pentru ca fac naveta cu trenul cand am scoala, ideea e ca ma simt mai ok daca dorm putin desi nu e bine.

4 răspunsuri:
| Iwliaaa a răspuns:

Păi ți-ai cam dereglat organismul, cred. Și eu tot așa dorm uneori chiar și mai mult de 12 ore, depinde de stare, oboseală, mai mulți factori. Încearcă să îți consumi energia de exemplu eu fac bazin și o oră pe zi de bazin mă obosește cât pentru o zi întreagă de alergat. Take care și mult suceees!

| Emm_Emma_2000 a răspuns:

De ce nu mergi la un medic, te poate ajuta!