| beautifulkiss a întrebat:

Buna seara TPU. Dupa cum stiti se apropie scoala si eu sunt clasa a8a si dau si acele examene.
Eu vreau sa invat semestrul acesta mult mai bine decat in celalalt.Eu in semestrul trecut invatam majoritatea lectiilor pe paragrafe, dar tot nu am putut retine calumea, stiam cat stiam si pe urma uitam din lectie.Stiu ca sem.2 este important de aceea in semestrul acesta as dori sa invat mai logic, am incercat si semestrul trecut sa fac asa, doar ca nu prea stiu cumstraight face
La istorie de exemplu retin tare greu, incurc mereu anii si profesorul vrea sa invatam asa cam cuvant cu cuvant.
Nu stiu cum sa pot retine mai usor, sa numai uit si sa fie totul bine.
Imi e frica si pentru examene deoarece vor fi grele si chiar trebuie sa iau note mari la ele, dar imi e foarte frica si nu stiu ce sa fac ca sa ma pot descurca mult mai bine si sa iau note mari... sper ca m-ati putut intelege si ca ma puteti ajuta.
Va multumesc!

2 răspunsuri:
| Alexăndruţaa a răspuns:

Hei, în primul rând termină cu 'mi.e frică', că te încurcă şi mai tare puppy dog eyes. Spune.ţi că totul va fi ok şi că vei ştii.
Apoi, lecţiile nu trebuie să le înveţi cuvânt cu cuvânt, poţi spune şi de la tine cuvintele. În legătură cu anii thinking, nu ştiu ce sa zic. dar scrie.i pe o foaie şi lângă ei cu liniuţe ce s.a întâmplat, şi incearcă să.i reţii scriindu.i pe mai mult foi, fără să te uiţi, cu poeziile la fel. Lecţiile, de altfel, le poţi învăţa pe paragrafe doar dacă le repeţi de fte multe ori. Succes anul acesta la examene, sunt şi eu într.a 8-a :*.

| yolo a răspuns:

Hey.eu am trecut de aceea perioada cu examenele happy sincer nu a fost greu dar asta depine si cat inveti. Incearca sa inveti cronologic. La istorie am avut si eu probleme. sa retin anii mi se parea un lucru imposibil. Dar, in timp am inceput sa memorez totul ca o poveste asa incat sa mi se para interesant si sa o pot povesti. Examenele, daca inveti nu vor fi asa de grele pe cat te astepti dar asta doar daca inveti! Am avut momente in care intr-o singura zi aveam teste la mai mult de 2 materii asa ca in aceea zi inainte sa invat, doar daca nu resuseam sa invat la toate materiile luam o pastila cu lecitina cu ar fi memo plus sau magneB6. Dar nu profitam de asta deoarece daca folosesti des aceste pastile duc la dependenta. deci daca incerci nu exagera! Daca nu reusesti sa retii ca si cum ar fi o poveste incearca precum o poezie sau scoate doar ideeile principalehappy succes in continuare si la examene! ps: nu te speria.nu vor fi asa de grele! Uneori si profesorii te mai sperie dar o fac deoarece vor sa scoata tot ce e mai bun din voi!