| Qwertyuop2389 a întrebat:

Buna seara TPU...Mi s-a întâmplat ceva groaznic, probabil toti ati experimentat durerea cand te desparti de cineva.Eu o cunosteam pe fata asta de vreo 6 luni, doar ca am stat cam 1 luna cu ea, pentru ca mi-a fost frică sa nu fiu refuzat, ca asa as fi stat cu ea de mai demult.In fine, eu unu nu ii gresisem cu nimic, mereu o pupam, o ascultam cand era trista, si de fiecare data eram acolo pentru ea.Pana intr o seara, cand a zis ca e vrea sa vorbim, si ca e suparata.Nu am stiut de ce, ma speriasem.Mi a zis ca m-am purtat prea imatur, adica glumeam prea mult, si ei nu ii placea.A zis ca suntem diferiti, si ca ar trebui sa ne despartim, pentru ca ea nu e o persoana pregatita pentru relatii si chesii d astea, zicea ca nu stia ce vrea, e nehotarata.Am fost distrus prima zi, dormisem doar 5 ore, tremuram si stateam ca o leguma si ma gandeam la lucrul cu care i am gresit...chiar daca eu asa sunt, putea sa mi zica, si sa rezolvam, ma rog.Imi trecuse la un moment dat, pana astazi.M a sunat si a zis ca voia sa vorbim f2f.Am zis ok. Speram ca puteam sa fac ceva.Cand ajung acolo, imi zice :"vreau sa ma asigur ca nu ma urasti si ca as vrea sa ramanem prieteni" iar eu auzind asta, m-am ridicat in secunda 2, si am plecat.Peste ceva timp imi da mesaj, cum ca ii pare rau ca m-a ranit, si ca nu ma merita si ca stie ca o urasc, dar n are ce sa faca.Am vorbit pe tema asta, unde aflu ca practic a fost influentata de niste prieteni de ai ei, cum ca eu sunt imatur si chestii d astea, dar persoanele alea nici macar nu ma cunosteau.Dupa ce terminam de discutat, ma ia un val de tristete, in care imi amintesc de fiecare data cand eram fericit cu ea, si ma trezeam cu zambetul pe buze. Spune ti mi si mie, ce am facut sa merit asta? crying( Am iubit o si inca o iubesc si chiar mi e greu, nu prea stiu cum sa trec peste asa ceva, mi as fi dorit pe cineva sa mi umple golul din suflet, dar nu stiu cat de repede o sa gasesc persoana buna pentru mine. Vreau sa va exprimati o parere va rog si cel mai bun raspuns primeste funda!
Multumesc anticipat!

8 răspunsuri:
| WaterDrop a răspuns:

"In fine, eu unu nu ii gresisem cu nimic, mereu o pupam, o ascultam cand era trista, si de fiecare data eram acolo pentru ea."

Uite chiar aici ai gresit.Pentru toate aceste lucruri are prietene si familie.De la tine isi dorea o persoana care sa o "ajute" sa nu mai ajunga in acele puncte, nu cineva care doar sa o asculte.Si un perete este un bun ascultator la urma urmei.De aici si problema cu imaturitatea, nu glumele.(doar daca nu exagerai si cu ele)

Buun, desi nu ai mentionat nimic despre asta, ar trebui sa iei in calcul si faptul ca probabil tu nu ai gresit cu nimic si ea doar cauta un motiv sa plece.Probabil s-a indragostit de altcineva sau tu nu ii mai trezesti interesul.Va stiti de 6 luni, a crezut ca poti sa-i oferi mai mult decat prietenie, nu ai reusit si acum ar vrea sa reveniti la cum erati odata (de aici si propunerea sa ramaneti prieteni. la care apropo ai procedat gresit dar doar in cazul acesta, dand dovada de si mai multa imaturitate.Trebuia sa ramaneti "prieteni", daca nu pentru ea, macar pentru tine, ca sa-ti amintesti de cate ori o vezi, cum sa nu mai procedezi in urmatoarea relatie.Este un tip de motivare "sadica" dar eficienta big grin )

Pe scurt, nu ai fost indeajuns de bun sa-i oferi ceea ce cauta si trebuie sa mai lucrezi la tine pe multiple planuri.Cauta`ti pe altcineva cu care insa sa procedezi diferit.Nu`ti fie frica sa experimentezi si sa te imbunatatesti, sunt destule fete si iti vei gasi si tu una eventual daca nu renunti.

| PersonajFictiv a răspuns:

Sunteti la o varsta in care invatati, nu la o varsta in care sa aveti relatii serioase.
Tipa nu te iubeste asa mult incat sa nu-i pese ce zic prietenii ei de tine, e nehotarata si nesigura de ce simte.
Daca prietenii ei i-au zis ca esti imatur, probabil si ea te considera intr-un fel imatur, daca nu te considera absolut deloc asa, nu-i asculta pe ei, iti dai seama, nu?

Daca ai momente, cand ea e serioasa si vrea sa vorbeasca ceva serios cu tine si tu razi, faci un lucru destul de prost.Cand are nevoie sa fii matur, fii matur.

Am vazut intrebari pe aici, in care, tipa a inselat un tip, cu prietenul lui cel mai bun, deci,esti norocos inca, se putea intampla mult mai rau.
Poti sa astepti,sa vezi, poate o sa ajunga la concluzia ca a facut o greaseala,dar nu prea sunt multe sanse aici,insa sunt cateva, avand in vedere ca nu hotarata si nu stie ce simte cu exactitate.

Ea are nevoie de un tip mai matur si serios, tu de o tipa mai glumeata si mai jucausa, o sa-ti gasesti alta, de s-a terminat cu ea.O sa treaca, doare un timp, mai mult din cauza filmelor ce ti le-ai facut cu ea in cap.

| Elide a răspuns:

Daca o iubești da.i drumul, dragoste cu forța nu se poate! Și tu nu mai pune suflet în relații că în ziua de azi nici fetele nu mai sunt serioase!

| BotezanDaniel a răspuns:

Buna! big grin
Sfatul meu psihologic: big grin
-invinge orice forma de emotie negativa, de teama! big grin
-refuzul de a ierta implica in mod necesar povara timpului psihologic. big grin
-prezentul este tot ce vei avea vreodata. big grin
-viata ta, este in aceste moment. big grin
-viitorul este o replica a trecutului. big grin
-cand mintea ta este impovarata de trecut, traiesti aceleasi lucruri. big grin
-calitatea constiintei din prezent da forma viitorului, care nu poate fi trait decat in clipa de acum. big grin
-identifica-te cu mintea, observa gandul, nu-l analiza! big grin
-asculta linistea din spatele oricarui sunet! big grin
-observa cromatica, nu interpreta! big grin
-modifica-ti gandul, sau accepta-l! big grin
-modifica-ti starea, sau accepta starea! big grin
-simte corpul tau interior, scufunda-te in iluminare! big grin
-traieste clipa de acum, prezentul etern, profund! big grin
-nu exista salvare in timp, nu te poti elibera in viitor de problema ta. big grin
-prezenta in clipa de acum este cheia libertatii. big grin
-nu poti fii liber decat acum. happy
-anumite lucruri din trecut n-au mers asa cum ai dorit. happy
-iti manifesti o putere sa mergi mai departe, de ce s-a intamplat in trecut. happy
-te impotrivesti lucruriilor care exista deja. happy
-speranta te concentreaza pe viitor, neaga prezentul, neaga fericirea ta. happy
-situatia ta de viata exista in timp. happy
-viata ta exista acum. happy
-situatia ta de viata este o constructie a mintii. happy
-viata ta este reala. happy
Ideologii personale.Aleg sa renunt la depresie/ingrijorare/teama/dezamagire pentru ca: sad
-apare in urma constientizarii a unui lucru gresit. sad
-este rezultatul prejudecatiilor. sad
-sunt trist pentru ca sunt intr-o stare de regret. sad
-am o mare neplacere si suferinta. sad
-am o minte impovarata cu impotrivire. sad
-sufletul meu este incatusat, in suferinta, in judecata pacatului. sad
-am de ce sa ma ingrijorez. sad
-am o stare de depresie. sad
-sunt captat in necuratie si suprare. sad
-sunt singur impotriva cerului. sad
-sunt nefericit si neimpacat. sad
-sufletul nu s-a detajat de trecut si de viitor. sad
Ideologii personale.Aleg fericirea, consta in urmatoarele idei: big grin
-fac ceea ce imi consoleaza binele. big grin
-fac ceea ce ma bucura pe o perioada lunga de timp. big grin
-fac totul profund, din inima, nu din minte. big grin
-renunt la orice modalitate de pacat. big grin
-pot cu adevarat sa ma identific cu mintea. big grin
-vreau sa il pot contempla pe Isus Hristos, regele sfintiilor si al ingeriilor, in purificare, slava si in gloria pentru eternitate. big grin
-sunt impacat cu trecutul, m-am iertat. big grin
-traiesc curat prezentul. big grin
-prezentul etern imi da bucurie. big grin
-ma pot bucura de clipa de acum. big grin
-nu mai am de ce sa imi fac griji. big grin
-simt sanatatea si viata din mine. big grin
-am o minte iluminata, purificata. big grin
-de astazi(data), mi-am schimbat viata radical. big grin
-ma detasez de pacat, de ce nu-mi aduce fericirea si pacea. big grin
-confer o viata noua. big grin
-nu ma mai intereseaza ce mi-a placut candva. big grin
-imi consolidez sanatatea si bucuria. big grin
Iti doresc toate aceste acumulari psihologice facute de mine, sa le contemplezi! big grin

| AdelaElena88 a răspuns:

Este clar cine e cel imatur aici dacă ea pleacă urechea la tot ce se aude. Nu știu vârsta pe care o ai însă o sa îți spun ceva : unul din morivele pentru care m-am despărțit de un tip era pentru glumele pe care le făcea. Era atât de imatur încât devenise efectiv un bufon.Imi dădea impresia ca face anumite tâmpenii intenționat doar ca sa bage în seamă. Eu înțeleg ca la 15 ani nu ai ce maturitate sa ai, ești un copil însă nici sa te prostești în asemenea hal încât sa devii efectiv bufonul altora și sa ieși în evidenta prin asta. Eu una am o teorie: poate fata te a plăcut și acum e clar ca nu te mai place.Eu una zic sa fii bărbat și sa ii spui ca nu poți fi prieten cu ea pentru ca tu o iubești și sa o întrebi direct dacă te mai iubește, iar dacă spune nu, întreab o de ce, ce s-a întâmplat. ÎNSĂ dacă ți a băgat vrăjeala aceea ca nu te merita și bulshit, e clar ca nu te mai place, sau ii place de altcineva. Daca totuși refuza sa fie sincera ca tine, spune-i ca totul sa a terminat intre voi și ca momentan nu puteți fi prieteni. Incearca sa o elimini cel puțin pentru o perioada de 3 luni complet, și de abia după ce ești 100 la suta vindecat puteți fi prieteni. NU trebuie sa simți ca ai niciun gol care trebuit umplut. Trebuie sa te simți întreg.Acum ai nevoie de timp sa te refaci emoțional: ieși cu prietenii, fa sport, apuca te de un nou hobby și uit o. După ce o sa înveți sa accepți faptul ca ești singur și sa fii fericit cu asta, atunci nu vei mai simți un gol, vei simți dorința de a împărtăși iubirea pe care tu deja o ai : pentru tine și iubirea construita în general pe care sa o împărați cu alta persoană.Nu știu dacă înțelegi ce vreau sa spun. Un lucru știu sigur : ca meriți pe cineva care sa îți împărtășească sentimentele. NU mai gândi ca nu găsești, ca s-a terminat lumea la ea, pentru ca nu e asa.Fii tare și puternic! Mult succes!

| Qwertyuop2389 explică (pentru AdelaElena88):

Pai faza e ca nu ma prosteam, sunt serios in momentele serioase, doar ca nu mi am dat seama, poate am fost prea imatur, doar ca ar fi trebuit sa mi zica.Ma rog, sper sa treaca cat mai curand...

| Qwertyuop2389 explică (pentru AdelaElena88):

Pai faza e ca nu ma prosteam, sunt serios in momentele serioase, doar ca nu mi am dat seama, poate am fost prea imatur, doar ca ar fi trebuit sa mi zica.Ma rog, sper sa treaca cat mai curand...Mersi pentru raspuns big grin

| AdelaElena88 a răspuns (pentru Qwertyuop2389):

Cu multa placere!